Novinárska profesia patrí k tým najhorším

zdroj wikimedia commons

Packová to vyhlásila v Európskom parlamente na konferencii o slobode médií, ktorú organizovala Asociácia európskych novinárov pri príležitosti jej 50. výročia. Podľa jej slov by svojim vnúčatám žurnalistiku nikdy neodporučila.

„Nedávny prieskum v Spojených štátoch ukázal, že novinárčina sa po prvýkrát dostala na zoznam 10 najhorších povolaní spolu s takými profesiami, ako sú ako drevorubač alebo mäsiar,“ povedala Packová.

„Novinári, najmä tí dobrí, majú veľa nepriateľov. Tlak na nich je obrovský a stále rastie. A väčšinou sú mizerne zaplatení,“ myslí si Packová.

Packová na konferencii povedala aj to, že noviny postupne strácajú charakter tovaru a bussiness modelu. Vyzýva na vyššiu podporu profesie z verejných zdrojov.

„Ak sa zhodneme na tom, že profesionálna žurnalistika je dôležitou zložkou zdravej a trvalej demokracie, rovnako ako súdnictvo a polícia, potom by sme mohli zhodnúť aj na tom, že to nebude zadarmo a že potrebuje kolektívnu a systematickú investíciu,“ povedala.

Packová ale trvá na tom, že novinárov by sme nemali financovať priamo, ale verejné financie by mali byť skôr smerované na podporu vzdelávania a samoregulácie.

Poslankyňa navyše obvinila Európsku komisiu, ktorá podľa nej produkuje „propagandu“ a „informačný bordel“, v ktorom novinári nevedia nájsť to, čo je dôležité.

Legislatívna ochrana

Packová sa pripojila k ďalším rečníkom, požadujúcim prijať takú európsku legislatívu, ktorá by potvrdila a podporila slobodu médií.

Na konferencii vystúpila aj eurokomisárka pre digitálnu agendu Neelie Kroesová, ktorá je zároveň zodpovedná za informačnú spoločnosť a média. Kroesová musela vysvetľovať, prečo Komisia dôraznejšie nezakročila ohľadom napätej situácie médií v Maďarsku. Obhajovala sa tým, že Únia nemá potrebné právne nástroje, aby zabezpečila slobodu médií v členských štátoch.

„Má Európska únia dostatočné kompetencie na ochranu slobody médií v členských štátoch? Moja odpoveď je jasné nie,“ povedala.

Veľká časť konferencie sa zaoberala situáciou v Grécku, kde sa pred niekoľkými dňami vyhrážali neonacisti smrťou redaktorke zahraničných správ Xenie Kounalakiovej popredného denníka Kathimerini.

„Veľmi ma znepokojujú podobné vyhrážky a odcudzujem ich,“ povedala Kroesová.

Prípad gréckej novinárky odsúdila aj podpredsedkyňa Európskeho parlamentu Anni Podimata, ktorá je sama bývalou novinárkou. Podimata taktiež odsúdila chovanie gréckej extrémne pravicovej strany Chryssi Avgi na tlačovej konferencii po voľbách, na ktorej boli novinári vyzvaní, aby sa po príchode lídra strany Nikosa Michaloliakosa na znak rešpektu postavili. Novinári to odmietli.