Obavy z kybernetických útokov rastú

zdroj wikimedia commons

12 % internetových užívateľov sa už niekedy stretlo s online podvodom a 8 % z nich sa stalo obeťou krádeže prihlasovacích údajov. 74 % respondentov sa zhoduje v tom, že riziko v podobe počítačovej kriminality za posledný rok vzrástlo.

Na Slovensku sa 15 % respondentov už stretlo s online podvodom a 5 % s krádežou prihlasovacích hesiel.

„Keďže čoraz viac ľudí čo najviac využíva výhody internetu a digitálneho hospodárstva, neprekvapuje, že sa v prvom rade obávame o bezpečnosť osobných údajov a online platieb. Viac prekvapujúce je to, že iba polovica Európanov podniká účinné kroky na svoju ochranu pred počítačovou kriminalitou“, uviedla Cecila Malmströmová, komisárka EÚ pre vnútorné záležitosti.

Eurokomisárka narážala na to, že až 53 % respondentov (54 % na Slovensku) prieskumu nezmenilo v minulom roku žiadne zo svojich online hesiel.

Prieskum tiež poukázal na to, že existuje súvislosť medzi informovanosťou o rizikách počítačovej kriminality a pocitom istoty v internetovom prostredí.

„Nesmieme páchateľom počítačovej kriminality dovoliť, aby narúšali používanie internetu. Čím viac vieme o rizikách a ako sa máme pred nimi chrániť, tým viac môžeme skutočne maximalizovať našu existenciu v digitálnom prostredí“, povedala Malmströmová.

Komisia v rámci boja proti kybernetickým hrozbám navrhla vytvoriť Európske centrum boja proti počítačovej kriminality s  vlastným laboratóriom, ktoré by malo začať fungovať od januára budúceho roka.

Centrum sa sústredí na útoky v online prostredí, ktorých cieľom je elektronické bankovníctvo a ďalšie finančné služby. Taktiež bude hľadať možnosti lepšej ochrany účtov, vytvorených na sociálnych sieťach.

V septembri 2010 navrhla EK smernice, ktoré majú napríklad kriminalizovať vývoj a predaj škodlivého softvéru, alebo zlepšiť európsku polcajnú spoluprácu.

Komisia v súčasnosti taktiež v spolupráci s Európskou službou pre vonkajšiu bezpečnosť pripravuje európsku stratégiu pre kybernetickú bezpečnosť.