Ochrana osobných údajov je jednou z priorít Komisie

Zdroj: TASR/AP

Riziko, že sa osobné údaje môžu dostať do nepovolaných rúk by mohla znížiť nová európska právna úprava ich ochrany. Prijatie takéhoto legislatívneho balíčka sa očakávalo už od roku 2011, no agenda meškala až do tohtoročných volieb do Európskeho parlamentu.

V súčasnosti platná legislatíva je z roku 1995. V tom čase bolo na internete zhruba len jedno percento dát v porovnaní s aktuálnym stavom.

Už začiatkom júna tohto roka dospeli rezortní ministri na úrovni Rady k dohode o územnej pôsobnosti budúcich právnych predpisov a pravidlách na prenos osobných údajov do tretích krajín alebo do medzinárodných organizácií.

Ministri na stretnutí otvorili aj diskusiu o tzv. „one-stop shop“ mechanizme, ktorý prináša dotknutým osobám ako aj prevádzkovateľom úľavu z potreby komunikovať s viacerými dozornými orgánmi. Dotknutá osoba sa môže so svojou sťažnosťou obrátiť na ktorýkoľvek dozorný orgán únie vo svojom jazyku. Prevádzkovateľ bude zase konfrontovaný iba dozorným orgánom, v ktorého jurisdikcii sídli.

„Táto reforma pripraví cestu pre digitálny vek s férovým súťaživým prostredím pre európske malé a stredné podniky,“ vysvetlil riaditeľ Generálneho riaditeľstva pre spravodlivosť Paul Nemitz.

Komisia upevňuje svoj postoj voči Spojeným štátom

Komisia zamýšľa aj revíziu dohody o ochrane údajov medzi EÚ a USA (Safe Harbour). Sformulovala 13 odporúčaní v reakcii na aféru Snowden.

„Zmluva Safe Harbour je v ohrození, ak sa nedodržiavajú odporúčania,“ povedal Nemitz. Nový komisár pre digitálny jednotný trh Andrus Ansip dokonca dodal, že nevylučuje pozastavenie jej platnosti

Ansip označil ochranu osobných údajov za prioritu počas svojho nedávneho vypočutia poslancami europarlamentu, pričom podotkol, že je dôležité prijať smernicu o ochrane údajov čo najrýchlejšie.

V otázke bezpečnosti údajov má jasno aj predseda Komisie Jean-Claude Juncker, podľa ktorého sa o ochrane údajov nevyjednáva. „Neobetujem európsku bezpečnosť, zdravotnú starostlivosť, sociálne štandardy a ochranu dát na úkor voľného trhu,“ povedal nový šéf Komisie.

dokumente o svojich prioritách Juncker uviedol, že od Spojených štátov očakáva záruky s cieľom obnoviť dôveru v transatlantické vzťahy, ktoré poškodila aféra Snowden. Únia chce od Spojených štátov garancie, že európski občania budú mať pred americkými súdmi zabezpečené právo na ochranu osobných údajov.