Od zajtra bude nový vládny splnomocnenec pre informatizáciu

Krátka správa

Zajtra by sa mala skončiť takmer nekonečná anabáza okolo nového vládneho splnomocnenca pre informatizáciu spoločnosti. O výmene Miroslava Kukučku, ktorý sa stal splnomocnencom 16. novembra 2004, sa hovorilo už niekoľko mesiacov, ale ani on sám nemal o tom bližšie informácie. Nejasnosti pritom sprevádzali napríklad vypracovávanie nového operačného programu Informatizácia spoločnosti. Navyše sa počas celého tohto obdobia diskutovalo, kde vlastne bude úrad splnomocnenca zriadený. Minulý týždeň napokon parlament prijal novelu kompetenčného zákona, podľa ktorého bude vládny splnomocnenec sídliť na úrade vlády a bude podriadený priamo podpredsedovi vlády pre znalostnú spoločnosť Dušanovi Čaplovičovi.

Napriek tomu, že ministerstvo dopravy o splnomocnenca o dva týždne „príde“, návrh ešte predkladá minister Ľubomír Vážny. Novým splnomocnencom sa stane RNDr. Pavol Tarina, ktorý pôsobí ako finančný riaditeľ firmy DITEC. Skupinu DITEC tvoria tri firmy: Columbex International, AmoNet a Wedia. DITEC Grop patrí medzi významné slovenské IT firmy, jej zákazníkmi sú známe spoločnosti s oblasti telekomunikácií, výrobnej či finančnej sféry, ale aj z oblasti štátnej správy.

Podľa informácií, ktoré získal Euractiv.sk sprevádzali hľadanie nového splnomocnenca zákulisné súboje. Ponuku dostal pred časom aj vrcholový manažér jednej zahraničnej (americkej) firmy, ktorá pôsobí n a Slovensku. Ten sa k tomu odmietol vyjadriť, ale túto informáciu nám potvrdil. Napokon však z jeho nominácie zišlo.

Navrhovaný Pavol Tarina sa zatiaľ k svojej nominácii a svojmu budúcemu pôsobeniu vyjadriť nechce. Minister Ľ. Vážny o ňom v Pravde povedal, že „kedysi so mnou aktívne spolupracoval v tieňových štruktúrach strany Smer, poznám jeho odborný profil, ale nikdy nebol člen Smeru.“ Podľa Vážneho ide o odborne dobre pripraveného človeka. P. Tarina však neprešiel výberovým konaním, lebo zákon to v prípade vládneho splnomocnenca nevyžaduje.

Pôvodne bol až ráno zaradený návrh na odvolanie Kukučku a menovanie Tarinu už minulý týždeň v stredu, v priebehu rokovania ho však minister dopravy za nevyjasnených okolností stiahol. V materiály, ktorý je pred zajtrajším rokovaním kabinetu zverejnený na internetovej stránke úradu vlády, dokonca predkladatelia ani nezmenili termíny, napriek tomu je isté, že sa výmena vládneho splnomocnenca pre informatizáciu oficiálne uskutoční zajtra, najneskôr vo štvrtok.