Pirátska strana žne úspechy

Švédska Pirátska strana (Piratpartiet) bola založená v roku 2006 a inšpirovala podobné politické hnutia v mnohých ďalších krajinách. Hlavným bodom jej programu je reforma zákonov o autorskom práve, zrušenie patentov a posilnenie práva na súkromie.

Švédska strana je spojená, hoci nie oficiálne, so serverom na zdieľanie súborov „Pirate Bay“, ktorý je jedným z najpopulárnejších svojho druhu na svete.

Minulý týždeň boli štyria zakladatelia Pirate Bay odsúdení na obrovské pokuty a jednoročné väzenie. V európskej internetovej komunite, a najmä vo Švédsku, to vyvolalo pohoršenie. Pre mnohých komentátorov bol rozsudok uprednostnením práv veľkých priemyselných hráčov pre spotrebiteľmi, ktorí si vzájomne zdieľajú súbory (P2P) a tresty pre Pirate Bay považujú za hľadanie obetného baránka.

Lístok do Parlamentu

Členstvo Pirátskej strany raketovo narástlo. Z niekoľkých tisíc sa za pár dní stala 30 000 členská základňa. Strana sa tak stala štvrtou najsilnejšou vo Švédsku, predbehla dokonca tak etablované subjekty, ako Stranu zelených.

„Piráti“ sa uchádzajú o zvolenie do Európskeho parlamentu. Ich podpredseda a líder európskej kandidátky Christian Engström si myslí, že rozhodnutie je výsledkom tlaku silného amerického filmového a hudobného priemyslu na švédsku vládu. EurActivu povedal, že „verdikt je našou vstupenkou do Európskeho parlamentu“.

Engström si myslí, že hnev verejnosti, ktorý sa premietol do nárastu členstva, sa podarí premeniť aj na volebný úspech. „Ak za nás bude hlasovať každý, koho toto rozhodnutie rozhnevalo, získame minimálne jedno miesto.“

Nárast členstva nepovažuje za krátkodobý fenomén, ktorý rýchlo opadne. „Energia ostane“ aj do júnových volieb, tvrdí Engström. Poukázal tiež na fakt, že väčšina registrovaných členov, ktorí hlasovali za stranu v parlamentných voľbách v roku 2006, zo strany nevystúpila.

Piráti lovia vo vodách euroskeptikov

Strana má podporu takmer výlučne medzi mladými voličmi. Podľa niektorých expertov je hlavným dôvodom, že sa kampaň strany zameriava na jednu, veľmi kontroverznú a emotívnu otázku, blízku mladej generácii.

Engström tvrdí, že „aj ak nás nazvete stranou jedného problému, tento jeden problém – ochrana demokratických slobôd online a offline – je nad všetkým ostatným. Poľnohospodárska politika a zákaz šňupacieho tabaku môžu byť vo svojej podstate veľmi zaujímavé, no bez základnej demokracie nemá ani zmysel mať na ne nejaký názor.“

Podľa strany EÚ „úplne zlyhala“ pokiaľ ide o ochranu práv a slobôd občanov na Internete. Engström  si myslí, že diskusia vo Švédsku v tejto oblasti je pár rokov pred diskusiou kdekoľvek inde, no s jej šírením sa bude šíriť aj hnev verejnosti.

„Nakoľko Komisia a Rada sú nevolené, lobistom to dáva voľnú ruku pri ovplyvňovaní agendy EÚ.“ Engström si myslí, že prakticky všetky návrhy v oblasti slobody na Internete a jej regulácie boli slovo od slova napísané priemyselnými lobistami.

„Piráti“ tak podľa neho môžu prilákať tradične euroskeptických voličov vo Švédsku.

Napriek tomu, že o rozhodnutiu proti Pirate Bay a úspechoch strany píšu mnohé európske médiá, je nepravdepodobné, že sa ako politický fenomén rozšíri do ďalších krajín. V súčasnosti strana kandiduje okrem Švédska len v Nemecku.