Pirátske webstránky pomohli kapele Radiohead zarobiť

Štúdia, ktorá sa zamerala na analýzu šírenia nového albumu „In Rainbows“ kapely Radiohead, poprela doterajšiu mantru hudobného priemyslu, podľa ktorej je pre úspech hudobného diela nevyhnutné znížiť mieru pirátskeho rozširovania na minimum. Aliancia MCPS-PRS, ktorá združuje vlastníkov autorských práv, si nechala vypracovať štúdiu, ktorej hlavným odporúčaním je, aby hudobné spoločnosti začali viac spolupracovať s webovými stránkami, ktoré nelegálne rozširujú hudobný obsah, informuje denník Financial Times.

Pirátske stránky a torenty s nelegálnym obsahom sú oveľa populárnejšie, než iné zdroje hudobného obsahu. Dokazuje to príklad kapely Radiohead, ktorá na istý čas umožnila návštevníkom svojho webu stiahnuť si nový album „In Rainbows“ za ľubovoľný finančný príspevok. Systém akceptoval najnižšiu hodnotu nula, teda fanúšikovia mali možnosť dostať album aj zdarma. Aj napriek tomu však dali prednosť pirátskym stránkam. FT uvádza, že iba v prvý deň po uvoľnení albumu využilo nelegálny torent 440 tis. užívateľov. Takýmto spôsobom sa do sveta za prvých 25 dní dostalo 2,3 mil. kópií.

Hoci sa „In Rainbows“ masívne šíril bez finančného zisku, neznamená to, že by Radiohead na novom hudobnom diele prerobili, poukazuje na správu FT. Odmenou kapely nie je len vyššia popularita, ale aj z nej vyplývajúci tohoročný vysoký záujem o lístky na koncert.

Will Page, hlavný ekonóm MCPS-PRS a spoluautor správy, si myslí si, že album bol dobrou upútavkou a reklamou pre ďalší marketing kapely. Preto je možné, že podobný úspech by mohla napodobniť ktorákoľvek ďalšia skupina, ak by sa rozhodla sprístupniť svoje hudobné dielo zdarma na webe, uzatvára FT.

Bezplatné šírenie multimediálneho obsahu sa stáva čoraz diskutovanejšou otázkou. Na začiatku roka vyzvala skupina zelených europoslancov (Zelení/EFA) za dekriminalizáciu doteraz nelegálneho sťahovania hudby a filmov cez internet. Kampaň „Nikdy by som nekradol“ tvrdí, že umenie sa musí priblížiť človeku a nie slúžiť ako zámienka pre trestanie divákov a poslucháčov (EurActiv 22/01/08). V apríli 2008 EP schválil správu o on-line zdieľaní audiovizuálneho obsahu, ktorú navrhol poslanec Guy Bono (PES, FR). Myslí si, že nelegálne sťahovanie nie je vražda a teda prísne tresty nie sú riešením.

Legálne a bezplatne si môžu návštevníci internetu stiahnuť hudbu napríklad z portálu NoiseTrade.com. Majú na výber dve možnosti: alebo zaplatiť za konkrétne skladby, alebo získať možnosť zadarmo si stiahnuť album konkrétneho interpreta výmenou za protislužbu, ktorou je zaslanie reklamy na NoiseTrade na tri rôzne e-mailové adresy. Užívateľovi sú k dispozícii predovšetkým folkoví interpreti svetového mena, medzi nimi napríklad Alli Rogers, Kate York, či The Allens.

Na Slovensku si vysoké ambície kladie napríklad portál emusicportal.com. Chce novým spôsobom šíriť diela slovenských a českých interpretov. Zatiaľ je v štádiu výstavby a testovacej prevádzky. Slovenská kapela Maduar poskytla svoj album bezplatne prostredníctvom spomenutej stránky ako prvá.