Posledné zbohom roamingu

roaming, poplatky, jednotný digitálny trh

(zdroj: Garry Knight/Flickr)

Pre občanov EÚ zostáva najzaujímavejšou informáciou, že od 15. júna nemusia platiť dodatočné poplatky za volanie zo zahraničia. Náklady, ktoré tým vznikajú mobilným operátorom, budú naďalej predmetom obchodovania. Únia na ne ale stanoví postupne sa znižujúce limity.

Výšku roamingových platieb sa podarilo dohodnúť na v poradí treťom stretnutí Rady EÚ a Európskeho parlamentu. Podľa zdroja, ktorý sa pohyboval v blízkosti rokovaní, mali poslanci požadovať júnové zníženie poplatku za 1 GB dát až na úroveň 4 eurá. Dáta, ktorých spotreba rastie exponenciálne, boli pritom najdôležitejším bodom programu.

Výsledná dohoda hovorí o 7,7 eurách za GB od júna 2017. V januári 2018 cena klesne na 6 eur, o ďalší rok na 4,5 eura a napokon sa v roku 2022 zastaví na 2,2 eurách za 1 GB. Ceny hovorov klesnú v júni z 5 centov za minútu na 3,2 centu.

Vo všeobecnosti platí, že nižšie ceny veľkoobchodného roamingu by boli výhodnejšie pre členské štáty EÚ s negatívnou bilanciou roamingových hovorov. Takým je aj Slovensko.

Slovenskí operátori za hovory zrealizované u nás získajú menej prostriedkov než ich partneri v turisticky atraktívnych lokalitách. Tí naopak argumentujú vyššími nákladmi v dôsledku vyššej prevádzky.

Ansip: Ukážte, že sa chcete dohodnúť

Na dohodu Rady a parlamentu na poslednú chvíľu zatlačila aj Európska komisia. Podpredseda EK pre jednotný digitálny trh Andrus Ansip v piatok vyzval obe strany na mimoriadnu flexibilitu.

Ansip vyjednávačom napísal: „Ak sa v utorok nedosiahne dohoda, občania budú mať plné právo pýtať sa nás na naše schopnosti a odhodlanie splniť sľub, ktorý sme im dali.“

Kompromisný návrh nakoniec ocenila aj spravodajkyňa EP, fínska poslankyňa Miapetra Kumpula-Natri (S&D). Aj ona v súvislosti s veľkoobchodnými cenami zdôraznila prínos pre bežných zákazníkov: „Podobne ako spotrebiteľské organizácie po celej Európe aj my to vidíme ako veľké víťazstvo pre európskych zákazníkov.“