Právo byť zabudnutý môže mať netušené následky

Spoločnosť Google nateraz nevie odhadnúť rozsah a dôsledky rozhodnutia Súdneho dvora Európskej únie o práve byť zabudnutý. Po zriadení online formulára, ktorý túto možnosť ponúka, zaplavili amerického internetového giganta žiadosti z Európy.

Prvý deň požiadalo o odstránenie citlivých osobných údajov 12 tisíc Európanov. Len za štyri dni toto číslo narástlo na 41 tisíc, informoval denník Wall Street Journal.

Google musel údajne na spracovávanie žiadostí prijať novú pracovnú silu a časť svojich zamestnancov presmerovať.

Podľa expertov návalu podaní od občanov únie napomohla aj vágna formulácia Súdneho dvora. V jeho rozsudku sa uvádza, že vyhľadávač môže o osobách zbierať iba údaje, ktoré sú „adekvátne, relevantné a nie neprimerané vo vzťahu k účelom, pre ktoré sú zhromažďované“. Google má preto povinnosť každú žiadosť osobitne preskúmať.

Ohrozená sloboda slova?

„Pre americkú firmu bolo prekvapivé, že sa otázky ochrany súkromia a dát môžu vzťahovať aj na verejne dostupné informácie,“ vraví Peter Hustinx, Európsky dozorný úradní pre ochranu údajov.

Právo byť zabudnutý podľa kritikov stiera hranice medzi právom na súkromie a verejným záujmom.

Neodôvodnené žiadosti môžu otvárať priestor pre zasahovanie do slobody prejavu. „Je to cesta, ktorá nás veľmi rýchlo zavedie k čoraz väčšej cenzúre internetu,“ obáva sa Guy Vasall-Adams z londýnskej právnej kancelárie Matrix Chambers.

Výnimku z práva byť zabudnutý tvoria informácie o verejne známych osobnostiach, ktoré „hrajú podstatnú rolu vo verejnom živote, rozhodol súd.

Viktor Mayer-Schönberger z Oxfordskej univerzity pripomína, že Google má právo žiadosti nevyhovieť. „Koľko z tých 12 tisíc ľudí, ktorí si tento nárok uplatňujú, budú mať čas a úsilie najať si právnika a bojovať na súde?“ pýta sa profesor.

Situáciu nevidí ako nezvládnuteľnú ani komisárka EÚ pre spravodlivosť Viviane Redingová. Google dostane niekoľko tisíc žiadostí o odstránenie z vyhľadávania, ale požiadaviek v súvislosti s autorskými sú milióny, uviedla pre BBC.

Vedúci predstavitelia 28 národných orgánov na ochranu osobných údajov diskutovali o téme tento týždeň v Bruseli. O spoločnom prístupe rozhodnú na ďalšom zasadaní v septembri.

EurActiv.sk/Reuters