Predĺženie licencií vyjde mobilných operátorov spolu 88 miliónov eur

zdroj: flickr, autor: halenger

Telekomunikačný úrad SR včera (9. augusta) rozhodol o predĺžení povolení pre mobilných operátorov Orange Slovensko a Slovak Telekom (T-Mobile) na ďalších desať rokov, rovnako ako aj o výške jednorazovej úhrady za predĺženie vymedzenia frekvencií.

Úrad následne zverejnil aj poplatky za udelené licencie. „Spoločnosti Orange Slovensko, a.s. bola určená jednorazová úhrada vo výške 40.686.786,80 eur a spoločnosti Slovak Telekom, a.s. vo výške 47.766.928,40 eur," cituje hovorcu úradu Romana Vavra agentúra TASR. Jednotková cena za 1 MHz je pre oboch operátorov rovnaká, a to 800.921 eur, dodáva agentúra.

Pri výpočte výšky jednorazovej úhrady za predĺženie povolení vychádzal úrad z údajov operátorov a zároveň uskutočnil ocenenie frekvenčného spektra. Pre stanovenie výšky úhrady použil ukazovateľ ARPU – priemerné výnosy na jedného zákazníka do roku 2021. Keďže pri určovaní výšky poplatku za predĺženie platnosti povolení neexistuje medzinárodne stanovená ani odporúčaná metodika, slovenský Telekomunikačný úrad urobil prieskum medzi národnými regulačnými agentúrami pre oblasť elektronických komunikácií v krajinách Európskej únie a zisťoval, ako postupovali pri predlžovaní platnosti povolení.

Vo viacerých krajinách pritom prebieha predlžovanie licencie aj výmenou za investície do verejných projektov. V tomto duchu navrhla spoločnosť Orange na väčšine územia krajiny vysokorýchlostný internet. So svojou ponukou však neuspela, uviedol pred časom denník Sme. Získané finančné prostriedky poputujú do štátneho rozpočtu.

Rozhodnutia ešte nie sú právoplatné, operátori majú možnosť podať opravný prostriedok. Sú však vykonateľné a ani prípadné podanie opravného prostriedku nebude znamenať ukončenie poskytovania služieb operátormi, uviedol Telekomunikačný úrad na svojej stránke.

Tretí najväčší slovenský mobilný operátor, spoločnosť O2 Telefónica, vstúpila na slovenský trh v roku 2006. Licenciu má teda platnú do roku 2016.

Vláda schválila novelu zákona umožňujúcu Telekomunikačnému úradu vyberanie poplatkov za predĺženie licencií len tento rok. Predtým platný zákon nestanovoval jasne to, za akých podmienok je možné toto predložovanie spoplatniť.