Prenosné počítače pre košických poslancov

Krátka správa

V Košickom mestskom zastupiteľstve to budú mať od augusta poriadne ťažké všetci poslanci, ktorí neovládajú prácu na počítačoch. Od budúceho mesiaca totiž nebudú dostávať materiály na zasadanie v klasickej podobe – na papieri. Všetka agenda im bude dostupná iba v elektronickej podobe. Vedenie mesta si od toho sľubuje skvalitnenie práce poslancov a zefektívnenie fungovania mestského zastupiteľstva.

Nákup elektronických notebookov stál mestskú pokladnicu 1,4 milióna korún. Poslanec Cyril Betuš (Strana občianskej solidarity) to však považuje za veľmi užitočnú investíciu. C. Betuš je zároveň už druhé volebné obdobie starostom mestskej časti Sídlisko Ťahanovce, ktorá je známa výraznou podporou informatizácie. „Už pred rokmi sme sa zapojili do medzinárodných projektov, ktorých výsledkom je napríklad dlhé roky kvalitná internetová stránka mestskej časti a okrem toho podporujeme budovanie internetového pripojenie domácností,“ hovorí C. Betuš.

Betušove slová o užitočnosti nákupu notebookov potvrdzuje aj hovorkyňa košického magistrátu Jana Geročová. Podľa nej bola jedným z dôvodov pre tento krok zvyšujúca sa spotreba papiera a tlačiarenského tonera. “Materiály iba v elektronickej podobe by mali eliminovať, ak nie úplne odstrániť množstvo papiera, z ktorým poslanci manipulovali. To však preveria až jesenné zasadnutia,” hovorí J. Geročová.

Mesto vybralo predajcu počítačov spomedzi 17 firiem, ktoré sa prihlásili do verejnej súťaže zverejnenej na internete. Mestský úrad tri ponuky vylúčil, pretože nespĺňali požadované podmienky. Víťazom sa nakoniec stala bratislavská firma so zastúpením v Košiciach.

Poslancov čaká ešte nevyhnutné zaškolenie. Zložitejší systém, vytvorené sieťové umiestnenia, zdieľané adresáre na vkladanie dokumentov a ďalšie možnosti používania im vysvetlia pracovníci oddelenia informatiky magistrátu. V notebookoch nebudú chýbať najnovšie technológie bezpečného pripojenia a ochrany dokumentov. Aj preto by mali poslancom slúžiť iba na rokovaniach mestského zastupiteľstva, prípadne inde, kde potrebujú prístup k materiálom z nich.

Cyril Betuš oceňuje, že vďaka tomuto kroku sa konečne vyhne vláčeniu obrovského množstva papierov na každé zasadanie zastupiteľstva, prípadne jeho komisií. A hovorkyňa J. Geročová dodáva, že už koncom augusta budú poslanci rozhodovať aj o návrhu, aby im mesto čiastočne dotovalo pripojenie k internetu.

Košice by v najbližších rokoch mohli nasledovať aj ďalšie mestá, dokonca by ich to nemuselo stáť takmer žiadne vlastné financie. Navrhovaný operačný program Informatizácia spoločnosti (OPIS) totiž počíta s tým, že až 500 miliónov eur z európskych fondov bude určených na informatizáciu vo verejnej správe. Práve samosprávy (s výnimkou Bratislavského kraja) budú pritom hlavnými prijímateľmi európskej finančnej pomoci a tá im umožní pokryť až 95 percent nákladov na prípadné projekty informatizácie práce úradov samosprávy, ale aj služieb občanom a firmám.