Pseudonym na Facebooku? Nemci hovoria áno, Íri nie

zdroj: Shutterstock

Facebook nemôže jednostranne zmeniť meno, pod ktorým používateľ vystupuje na Facebooku z pseudonymu na skutočné meno. Konštatoval to nemecký úrad pre ochranu osobných údajov so sídlom v Hamburgu.

Sociálna sieť od začiatku vo svojich podmienkach používania hovorí, že užívatelia musia vystupovať pod svojimi skutočnými menami. Napriek tomu sa stáva, že užívatelia toto pravidlo nerešpektujú. 

Na aktuálnu politiku ochrany súkromia Facebooku sa už podrobne pozerajú aj orgány v Španielsku, Holandsku, Francúzsku a Belgicku.

Hamburgskému úradu sa sťažovala žena, ktorej Facebook zablokoval účet kvôli používaniu pseudonymu. Následne si od nej vyžiadal kópiu občianskeho preukazu a následne zmenil meno k jej profilu z pseudonymu na pravé.

Žena údajne nechcela používať na Facebooku pravé meno preto, aby sa vyhla kontaktovaniu ohľadne svojho podnikania.

Nemecký úrad konštatoval, že nútiť ľudí používať pravé mená je zásahom do ich súkromia.

Facebook vo svojom stanovisku hovorí o „sklamaní“. Pripomína, že nemecké súdy už túto otázku opakovane riešili, pričom nenašli rozpor s právom EÚ.

„Používane skutočných mien na Facebooku ochraňuje súkromie a bezpečnosť ľudí tým, že používatelia vedia, s kým sa kontaktujú a s kým zdieľajú informácie“, povedal hovorca spoločnosti.

Facebook navyše tvrdí, že keďže je jeho európske sídlo v Írsku, cíti sa byť viazaný len tamojšou, resp. európskou legislatívou.

Konštantne preto odmieta jurisdikciu iných krajín.

V decembri 2011 írsky úrad pre ochranu osobných údajov rozhodol, že politika udávania skutočných mien, ktorú prevádzkuje Facebook, neporušuje írske zákony. Uznal tiež, že argumenty pre uvádzanie skutočnej identity – ako je ochrana detí a prevencia obťažovania v online priestore – sú odôvodnené.  

Nemecký komisár pre ochranu osobných údajov Johaness Caspar však odmieta, že by mal Facebook spadať len pod írsku jurisdikciu o ochrane osobných údajov.

„Každý, kto stojí na našom ihrisku, musí hrať podľa našich pravidiel,“ vyhlásil.