Redingová varuje Sony a Apple pre ochranu údajov

„To, čo sa stalo v posledných pár týždňoch len ukazuje, že veci nejdú správnym smerom. Ochrana osobných údajov nefunguje poriadne,“ povedala v rozhovore pre EurActiv podpredsedníčka Európskej komisie Redingová.

Začiatkom tohto mesiaca firma Sony priznala, že z jej online služieb pre vlajkovú hernú konzolu PlayStation3 mohli uniknúť dáta ako mená, adresy, emaily, dátumy narodenia, telefónne čísla a ďalšie súkromné informácie, vrátane čísiel kreditných kariet

Kritiku si vyslúžil aj Apple po tom, ako sa zistilo, že ich najpredávanejší produkt iPhone, zberá údaje o zákazníkoch na určenie ich polohy. Apple neskôr uviedol, že vydal aktualizáciu softvéru, ktorá obmedzuje množstvo zhromažďovaných informácií cez iPhone a umožňuje, aby si užívateľ tento prvok vypol.

Podľa Viviane Redingovej tento vývoj demonštruje, že je potrebné posilniť pravidlá EÚ pre ochranu dát.

„Nie je žiadnym prekvapením, že dôvera zákazníkov v našu informačnú spoločnosť sa pri nedávnych udalostiach narušila. Aby sa obnovila, pracujem v súčasnosti na reforme našich pravidiel EÚ pre ochranu údajov.“

Zdôraznila, že „spoločnosti neberú ochranu osobných údajov dostatočne vážne“.

Podľa komisárky firmy nie sú úplne transparentné čo sa týka odhaľovania toho, ako nakladajú so súkromnými dátami klientov.

„Často robia veci, ktoré si ľudia ani neuvedomujú: výrobca GPS predáva informácie tretej strane alebo milióny produktov Apple uchovávajú miestne údaje o rádio sieťach bez vyžiadania povolenia od užívateľov.“

Komisárka, pochádzajúca z Luxemburska, EurActivu povedala, že nové, prísnejšie pravidlá prinútia spoločnosti informovať zákazníkov, keď dôjde k neoprávnenému prístupu k ich údajov.

Dodala, že tieto pravidlá budú platiť aj pre neeurópske firmy, ktoré skladujú a uschovávajú informácie na externých serveroch v rozsiahlych dátových centrách, takzvané služby výpočtového mračna (cloud computing).

„Nech už skladujete informácie kdekoľvek, dokonca i v takomto mračne, ak sa to týka údajov občanov žijúcich v EÚ, platí európske právo,“ povedala Redingová.

Celé interview v anglickom jazyku nájdete na tejto linke.