ResearchGATE – „Facebook“ pre vedcov

Na svete je nová sociálna sieť – ResearchGATE. Bude mať podobný charakter ako Facebook, len s jedným rozdielom: bude slúžiť akademikom a vedcom. Rovnomenná firma, ktorá IT projekt spravuje, ju spustila 23. mája 2008.

„Iniciatívy ako táto už existujú v malej miere, ale sústreďujú sa najmä na správu dokumentov, zatiaľ čo my sa zameriame na spoluprácu medzi ľuďmi,“ povedal predstaviteľ ResearchGATE pre EurActiv.

Ako prví si fungovanie ResearchGATE vyskúšajú prírodovedci, IT experti a ekonómovia z lekárskych univerzít Hannover a Harvard a tiež vedeckí pracovníci z univerzity v Leeds.

Nová sieť na poskytne zatiaľ nasledovné bezplatné služby:

  • vytvorenie osobného profilu a jeho zdieľanie,
  • posielanie a prijímanie správ,
  • vytváranie osobitých skupín a možnosť ich zapojenia do peer-to-peer diskusií,
  • vyhľadanie konverzácií o špecifických vedeckých témach,
  • identifikácia „vedcov z celého sveta s podobným [vedeckým] zameraním.

Ambíciou ResearchGATE je okrem iného sprostredkovať aj komunikáciu medzi jednotlivými vedeckými disciplínami. Napríklad biológ si bude môcť vyhľadať akademika z oblasti štatistiky, s ktorým nadviaže spoluprácu a výsledkom bude precízne štatistické zaznamenanie prírodovedného skúmania.

Vedecká sociálna sieť funguje na podobnom princípe ako aplikácie v rámci Facebook-u. Užívatelia si ich budú môcť inštalovať podľa svojej potreby a preferencií. V blízkych týždňoch sa očakáva plnohodnotné sprístupnenie dvoch ďalších nástrojov:

  • tlačový blog – bude fungovať ako prehľad vedeckej tlače, ktorý upozorní vedcov na aktuálne novinky a sprostredkuje im detailné informácie v elektronickej podobe,
  • hlasový IP systém – umožní hlasovo komunikovať a usporadúvať virtuálne telekonferencie.

„Máme v zásobe oveľa viac nápadov. Na to, že je myšlienka mladá, si získala podporu prevažnej časti výskumných inštitúcií a vysoko kvalitných vedcov, ktorí zdieľajú našu víziu,“ komentujú zakladatelia ResearchGATE.

Koncept „Facebook-u“ pre vedcov podporuje aj Európska vedecká nadácia (ESF). Okrem už spomenutých výhod ho vníma aj ako priestor, kde si môžu vedci nachádzať nové pôsobiská a pracovné miesta.

ResearchGATE sa bude prezentovať aj na EuroScience Open Forum (ESOF 2008). Očakáva sa, že podujatie ho viac zviditeľní a otvorí diskusia o možnej finančnej podpore zo strany Európskej komisie. Tá ktorá nedávno znovu obnovila projekt ERA (Európska výskumná oblasť). Jeho cieľom je podporovať interdisciplinárnu spoluprácu medzi vedcami a podporovanie inovatívnych prístupov.