Rýchly internet: Slovensko stále na chvoste

Krátka správa

O šokujúcich výsledkoch pre Slovensko, ktoré priniesli údaje Európskej komisie, pokiaľ ide o rozšírenie vysokorýchlostného (tiež nazývaného širokopásmový) internetu, sme vás už informovali (EurActiv 17/10/07). Prinášame niekoľko ďalších doplňujúcich informácií:

V rebríčku sme 5. odzadu, keďže u nás má iba 6,9% používa vysokorýchlostný internet. Pritom tri slabšie krajiny ako my (Poľsko, Grécko a Rumunsku) dosiahli len o jednu desatinku horší výsledok (6,8%), čo pri ich veľkosti znamená, že v skutočnosti tam rýchly internet používa o desaťtisíce ľudí viac než u nás.

Ešte horšie je to, že medziročný rast počtu ľudí s prístupom k rýchlemu internetu na Slovensku je tiež o dosť pomalší, než v lepších krajinách. Inými slovami to znamená, že naše zaostávanie sa z roka na rok zväčšuje. Napriek obrovskej reklame a tvrdeniam operátorov, s akými výhodnými ponukami prichádzajú, každoročne si u nás kúpi rýchle pripojenie k internetu oveľa menej nových zákazníkov, než je priemer EÚ. Takže naše zaostávanie bude čoraz väčšie.

Poslednou správou je fakt, že v raste nových rýchlych pripojení k internetu nezaostávame len za silnejšími krajinami, ale sme najhorší aj spomedzi všetkých nových členov Únie, ktorí do nej vstupovali spolu s nami. Dnes je Poľsko ešte za nami, budúci rok nás už podľa prognózy vývoja predbehne. Maďari sú 3 miesta v rebríčku pred nami (11,6%) a Česi 4 (12,2%, čiže takmer dvojnásobok).

Porovnanie jednoznačne poukazuje na príčinu: pretrvávajúci faktický monopol Slovak Telecomu. Väčšina (55,4 %) DSL liniek alternatívnych operátorov funguje na tzv. neviazaných miestnych vedeniach, čo je oproti minulému roku (45,6 %) výrazný posun. U nás 100 % DSL liniek alternatívnych operátorov je len ďalej predávanými linkami ST.