Seminárka za 5 libier, dizertačka za stovku

Foto: flickr.com (Ezu)

Birmingham City University bojuje proti študentom – podvodníkom. Od roku 2004 prichytili tamojší lektori pri čine asi tisícku študentov, ktorí sa pokúsili uľahčiť si svoje štúdium a zaplatili IT programátorom v Indii a Rumunsku za vypracovanie študijných úloh, informuje portál Silicon.com.

IT programátori a developeri z Indie a Rumunska sú pomerne lacní. Študenti si dokázali objednať jednoduchú aplikáciu už za 5 libier. Zložitejšie programy, napríklad IT riešenia k dizertačnej práci, bolo možné získať za 100 libier.

„Outsourcing“ vytvárania IT študijných zadaní nie je len britským problémom. Študenti informatiky siahajú po takejto forme plagiátorstva aj v iných krajinách. Na druhej strane, britskí študenti tvoria až tretinu odhalených prípadov.

Thomas Lancaster z Birmingham City University tvrdí: „Problém sa s istotou zhoršuje, je náročné ho odhaľovať, počet takých stránok sa neustále zvyšuje a je pre nás nemožné všetky ich monitorovať.“ Silicon.com uzatvára, že najistejšou cestou, ako odhaľovať študijné podvody, je detailne zisťovať, do akej miery študenti rozumejú práci, ktorú odovzdali, napríklad kladením detailných otázok o zdrojovom kóde.