Slovensko môže vyťažiť z otvoreného a nediskriminačného internetu

Zdroj: TASR/AP

„Je potrebné zabrániť tomu, aby sa internet dostal pod vplyv niektorých vlád alebo veľkých spoločností. To by mohlo obmedziť slobodný prístup k informáciám a ohroziť ekonomicko-sociálnu prosperitu,“ povedal Palko, ktorý vo štvrtok zastupoval Slovensko na zasadaní Rady ministrov v Bruseli.

Podľa štátneho tajomníka je dnes situácia na slovenskom pracovnom trhu taká, že na každé pracovné miesto vytvorené v tradičnom priemysle pripadá viac ako dvojnásobok pracovných miest, ktoré vznikli vďaka internetovým technológiám.

Ministri sa na zasadaní Rady zhodli, že internet musí aj naďalej ostať otvorenou a nediskriminačnou platformou pre všetkých používateľov.

Stalo sa tak v rovnaký deň ako Európsky parlament schválil nezáväzné uznesenie, v ktorom poslanci zdôraznili potrebu predchádzať zneužívaniu dominantného postavenia internetových spoločností na trhu.

Jednotný digitálny trh by mohol v rámci ekonomiky EÚ generovať dodatočný zisk vo výške až 260 miliárd eur ročne a zároveň zvýšiť jej konkurencieschopnosť, uvádza sa v uznesení Parlamentu, ktoré podporilo 384 poslancov, 174 bolo proti a 56 sa zdržalo hlasovania.

Európska komisia by mala podľa poslancov zvážiť oddelenie webových vyhľadávačov od iných poskytovaných služieb. Je to podľa nich potrebné najmä vzhľadom na ich úlohu pri komercializácii sekundárneho využívania získaných informácií, ako napríklad cielenú reklamu.

Schválené uznesenie zároveň vyzýva exekutívu EÚ, aby zabránila akémukoľvek zneužívaniu zo strany prevádzkovateľov vyhľadávačov pri uvádzaní prepojených služieb na trh, zdôrazňujúc potrebu zabezpečiť nediskriminačný charakter internetového vyhľadávania.

Indexácia, hodnotenie, zobrazenie a klasifikácia, ktoré uskutočňujú vyhľadávače, musia byť neskreslené a transparentné, konštatuje sa v uznesení.

Ministerstvo financií SR, pod ktoré patrí agenda správy internetu, sa k uzneseniu Parlamentu zatiaľ odmieta vyjadriť. „Vzhľadom na krátkosť času sa ministerstvo k uvedenej rezolúcii vyjadrí po jej dôkladnom preštudovaní a to začiatkom budúceho týždňa,“ píše rezort financií vo svojom stanovisku.

Uznesenie parlamentu nespomína konkrétnu spoločnosť. Štvrtkové hlasovanie si však mnohí vysvetľujú ako tlak Parlamentu na Komisiu, ktorá Google vyšetruje od roku 2010.

Internetová spoločnosť čelí podozreniam, že manipuluje s výsledkami vyhľadávania v prospech svojich služieb.Ak by sa to potvrdilo, Googlu hrozia miliardové pokuty.