Snowden bude svedčiť v Európskom parlamente

Zdroj: TASR

Svedectvo by malo zaznieť pred výborom EP pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) počas niektorého z jeho nadchádzajúcich zasadnutí, kde sa bude zaoberať americkými sledovacími programami.

Jan Phillipp Albrecht je spravodajcom Európskeho parlamentu k revízii ochrany osobných údajov v EÚ.

Snowden žije po úteku z USA v Rusku, ktoré mu udelilo azyl. Informácie, ktoré vyniesol na svetlo sveta z americkej tajnej služby NSA, hovorili o masívnom sledovaní ako radových občanov v EÚ tak aj jej inštitúcií, diplomatov a politikov.

Zverejnili ich médiá po celom svete.

„Fakt, že je Edward Snowden ako kľúčovým svedok v sledovacom škandále ochotný verejne svedčiť v Európskom parlamente prostredníctvom videomostu je pre nás veľkým úspechom“, uviedol Albrecht v stanovisku.

„Edward Snowden bude odpovedať na otázky členov výboru LIBE. Stretnutie ale nie je možné zorganizovať pred 18. decembrom“, pokračuje stanovisko.

Albrechtovi sa nepozdáva, že Snowdenove informácie neviedli k vyvodeniu žiadnych politických dôsledkov. „Je teraz na Európskom parlamente, aby tieto dôsledky vyvodil“.

Parlamentné vyšetrovanie pokračuje

Požiadavka na návštevu Snowdena pred výborom sa objavila už v začiatkoch vyšetrovania škandálu Európskym parlamentom počas leta tohto roku.

Na poslednom summite EÚ nemecká kancelárka Angela Merkelová žiadala, aby USA uzavreli s Berlínom a Parížom dohodu. Tá má zabezpečiť, že najbližší európski spojenci Washingtonu nebudú cieľom ich špionážnych aktivít.

Merkelová tiež vyhlásila, že za monitorovanie svojho súkromného mobilného telefónu jej ospravedlnenie od amerického prezidenta nestačí. Nemecko a Francúzsko sa snažia dosiahnuť s Američanmi dohodu, ku ktorej by sa mohli neskôr pripojiť aj ďalšie členské štáty EÚ.

Podobnú dohodu majú USA dlhodobo s Britániou, Austráliou, Novým Zélandom a Kanadou. USA ale neboli ochotné podobnú uzavrieť aj s ďalšími krajinami, napriek tomu, že s nimi majú úzke vzťahy.

Predseda Európskeho parlamentu pôvodom z Nemecka, Martin Schulz, v reakcii na zverejnené informácie žiadal, aby EÚ suspendovala rokovania o dohode o voľnom obchode s USA (TTIP). V rovnakom čase Európsky parlament podporil sprísnenie pravidiel o ochrana osobných údajov v EÚ.