Štátna pomoc na vysokorýchlostný internet dosiahla rekord

Hoci je tok štátnej pomoci do vývoja vysokorýchlostného vláknového internetu vysoký ako nikdy predtým, niektoré miestne úrady váhajú s vynakladaním verejných prostriedkov na úradujúce spoločnosti, keďže by tým mohlo kvôli cene dôjsť k výraznému sťaženiu príchodu konkurencie na trhu.

Prípad Veľkej Británie

Príkladom sú projekty v odľahlejších častiach Veľkej Británie. S požehnaním Európskej komisie vyčlenila mestská rada na Shetlandských ostrovoch na severe Škótska 1,3 milióna eur na financovanie vybavenia regiónu s optickými káblami. Miestna rada v tejto veci viedla hovory so spoločnosťou British Telecom (BT), aby celý projekt uskutočnila. Napokon sa však stalo, že „BT chcel viac prostriedkov na inštaláciu káblov, chcel ich vlastniť a potom nám pomocou nich predávať služby, za ktoré sme si už zaplatili,“ povedal projektový manažér mestskej rady Marvin Smith.

Dodal, že zákazníci na Shetlandách už platia „obscénne vysoké ceny“, lebo ich najbližšia nabíjacia stanica je v meste Aberdeen, ktoré je vzdialené 180 kilometrov. Spoločnosť BT síce napokon nebola vylúčená z uskutočnenia projektu, ale rada by privítala ak by mohla svoje financie zveriť do rúk radšej menšej spoločnosti s výhodnejšími cenami.

British Telecom sa už podarilo si zabezpečiť v máji minulého roka 63,2 milióna eur zo štátnej pomoci na zavedenie optických vlákien v prevažne vidieckych oblastiach Cornwallu vo Walese. V príručke k tomuto projektu pritom spoločnosť tvrdila, že ponúkne „riešenia, ktoré budú prístupné všetkým poskytovateľom a ktoré podporia inovácie v službách, konkurenciu v cenách a väčší výber zákazníkov“.

Boj o broadband

Odborníci na širokopásmový internet nešetria kritikou na to, že miestne projekty sú vydané na milosť a nemilosť dominantným hráčom na trhu, pretože tí majú dostatok sily na pritiahnutie lukratívnych vládnych zákaziek alebo jednoducho nie je iná alternatíva. „Vedúci hráči majú v rukách príliš veľa nevyhnutnej infraštruktúry ako káblovody, či stožiare, ktoré sú potrebné na vytvorenie ponuky, ktorá môže slúžiť viacerým vidieckym oblastiam,“ uvádza Godlovitch z European Competitive Telecoms Association (ETCA), obchodnej skupiny zastupujúcej nové firmy na trhu. Kľúčové firmy ale trvdia, že len hrajú podľa pravidiel, pretože sa zúčastňujú otvorených a konkurenčných tendrov. „Nech to získal ktorýkoľvek operátor, podľa pravidiel o štátnej pomoci musí siete otvoriť konkurencii a ponúknuť prístup za veľkooobchodné ceny,“ namieta Thierry Dieu zo združenia Európskych telekomunikačných a sieťových operátorov (ETNO) a dodáva: „Štátna pomoc zohráva úlohu tam, kde nie sú možné súkromné investície.“

„Štátna správa a regulátori sa potrebujú naozaj snažiť, aby sa uistili o tom, že skutočne pôjde o tendre, kde bude zaistená hospodárska súťaž. Inak by mohli daňoví poplatníci skončiť tak, že ich bude zdierať monopolný poskytovateľ, ktorý má v rukách všetky karty,“ povedal Godlovitch.

Podiel na trhu

Komisia tvrdí, že širokopásmové siete sa budujú na miestach, ktoré v minulosti nemali internet a tieto nové siete sú otvorené aj iným poskytovateľom ako lídrom na trhu. Čísla z minulého roka však dokazujú, že vedúce spoločnosti sú na vzostupe. „Mnoho krajín má vysoký a stabilný, či dokonca rastúci podiel dominantných firiem na trhu,“ uvádza štúdia konzultačnej spoločnosti Analysys Mason.

Predstaviteľ Komisie sa vyjadril, že nevie potvrdiť, ktoré spoločnosti vyťažili zo štátnej pomoci pre širokopásmový internet. Záležitosť zaistenia konkurencie na trhu so širokopásmovým internetom je jedným z hlavných bodov programu eurokomisárky Neelie Kroes, ktorá má na starosti oblasť Digitálnej agendy. Tá v súčasnosti pracuje na kontroverzných odporúčaniach pre stanovovanie cien v oblasti telekomunikácií.