Švédske zákony chránia WikiLeaks

Zákon, ktorého pôvodným zámerom bolo ochraňovať anonymitu zdrojov novinárov chráni aj webstránku WikiLeaks. Armáda Spojených štátov server vo svojej minulomesačnej správe označila amerických za hrozbu pre svoje vojenské operácie.

WikiLeaks taží predovšetkým zo švédskej ústavy (Grundlag), v ktorej je garantovaná sloboda publikovaných informácií.

Ak sa vo Švédsku webstránka registruje u zodpovedných úradov a preukáže, že má svojho zodpovedného šéfredaktora, potom sa na ňu vzťahuje ochrana zo zákona, vysvetľuje pre EurActiv zdroj z prostredia Európskeho parlamentu.

Belgicko v ochrane takýchto informačných zdrojov tiež šliape Švédsku na päty. Nedávno totiž rozšírilo svoj zákon o ochrane zdrojov aj na digitálne médiá, dodoáva Philippe Leruth z riadiaceho výboru Európskej federácie novinárov.

Dáta WikiLeaks sa uchovávajú na viacerých miestach na svete. Podľa švédskeho denníka Dagens Nyheter je mnoho z nich uložených priamo vo Švédsku a mnoho amerických médií označilo hostingovú internetovú spoločnosť PRQ za primárny „webhotel“.

Firmu PRQ založili a vedú Gottfrid Svartholm Warg a Fredrik Neij, ktorí sú známi ako zakladatelia stránky na zdieľanie multimediálneho obsahu Pirate Bay. WikiLeaks si vybral túto Švédsku spoločnosť práve preto, že tamojšie zákony garantujú absolútnu anonymitu zdrojov.

Stránka sa po zverejenení videa, na ktorom americká armáda zabila 12 ľudí vrátane dvoch novinárov agentúry Reuters stáva tŕňom v oku nie len americkej administratívy.

„Pokiaľ je to vo Švédsku legálne, budeme ju hosťovať a udržíme ju v prevádzake bez ohľadu na akýkoľvek tlak na jej zatvorenie“, uvádza disclaimer na stránke.

Tažké srdce majú na WikiLeaks aj niektorí investigatívni novinári, ktorým súdy bránia dostať sa k citlivým údajom, videozáznamom alebo iným materiálom.

Počet návštevníkov WikiLeaks už podľa niektorých analytikov dávno prekročil počty čitateľov najväčích svetových novín.

Video, na ktorom je zaznamenaný útok americkej armády si na YouTube pozrelo viac ako dva milióny ľudí.