Takmer dve tretiny počítačov bez antivírovej ochrany

Krátka správa

Používatelia počítačov v domácnostiach nevenujú dostatočnú pozornosť antivírusovej ochrane počítačov. Podľa prieskumu, ktorý pre bratislavskú firmu ESET realizovala agentúra Harris Interactive na americkom trhu, až 88 percent ľudí, ktorí majú doma počítač pripojený k internetu myslí na antivírovú ochranu iba na začiatku. Podľa všetkého to súvisí najmä s tým, že pri kúpe počítača dostanú v základnom softvérovom balíku aj aktuálny antivírový program, resp. si ho automaticky kúpia.

Aj skúsení IT špecialisti však zostali prekvapení, keď sa ukázalo, koľko ľudí si antivírový program pravidelne neaktualizuje. Poprední svetoví výrobcovia týchto programov, spomedzi ktorých je NOD 32 od firmy ESET už roky na špici, pritom dnes bežne ponúkajú softvér, ktorý sa aktualizuje sám pri každom pripojení k internetu. Stačí si zaplatiť príslušnú licenciu, pričom to nie je samoúčelné, ani to nie je „vyhodenie“ peňazí. Vírusové laboratóriá totiž denne zaznamenávajú vznik až 10 000 unikátnych nových škodlivých programov. Tie čakajú na používateľa na internete na rozličných miestach, preto absolútne najviac by sa mali chrániť majitelia počítačov s pripojením k internetu.

Aktualizácia reaktívnej ochrany sa výraznou mierou podieľa na schopnosti antivírusového systému chrániť dáta svojich chránencov. Domáci používatelia by teda mali byť pri práci s internetom v stave pohotovosti, odkladanie aktualizácie antivírusového programu totiž vystavuje počítač útokom z internetu.

Prieskum Harris Interactive odhaľuje nesmiernu naivitu počítačových používateľov z hľadiska bezpečnosti pri práci v sieti. „Práve títo používatelia hovorili o častých problémoch s vírusmi, červami a podobnými škodlivými programami. Napriek tomu vyjadrili spokojnosť so svojím antivírusom,“ komentoval výsledky prieskumu Andreas Marx z nezávislej inštitúcie na testovanie antivírusových programov AV-Test.org.

Hoci 20 % respondentov tomuto údaju verí, podľa štúdie ich to v skutočnosti nezaujíma. Až 80 % používateľov priradilo možným dôsledkom tejto skutočnosti desiaty, najmenší stupeň dôležitosti. Výsledkom je, že 35 % používateľov neaktualizuje svoj antivírusový program vôbec. Bez aktualizovaného antivírusu zaznamenalo až 42 % používateľov antivírusových programov zbytočný útok škodlivého programu z internetu.

Odborníci nabádajú k väčšej obozretnosti pri používaní internetu, pretože ten, žiaľ, nie je bezpečným miestom. Nechránený prístup naň znamená takmer isté riziko škody na údajoch bežných používateľov.