Taliani sú pripravení podporiť zmeny v telekomunikáciách

Európska komisia navrhla minulý rok v septembri širokú reformu telekomunikácií, ktorá má vytvoriť jednotný trh a naštartovať investície do sektora.

Podľa návrhu Komisie by skončili aj roamingové poplatky za volanie v zahraničí. Parlament túto reformu prijal s niekoľkými pozmeňujúcimi návrhmi.

„Žiadny návrh nie je dokonalý, ale nebolo času nazvyš,“ povedal zástupca talianskeho stáleho predstaviteľa pri Európskej únii Marco Peronaci.

Bol jedným z rečníkov na konferencii o reforme telekomunikácií, ktorú tento týždeň v Bruseli pripravilo združenie európskych telekomunikačných spoločností ETNO.

Peronaci dodal, že obavy sektoru z nových ustanovení chápe. Aj tak si však myslí, že návrh si „zaslúži vážnu pozornosť".

Niekoľko členských štátov sa k výhradám telekomunikačného priemyslu pripojilo a zároveň naznačilo, že zmeny prijaté v parlamente, v Rade EÚ neprejdú.

Vláda v Ríme, ktorá v júli prevezme predsedníctvo EÚ, je pripravená prípadnému tlaku ostatných členov únie čeliť. Diplomatický zdroj potvrdil, že Taliani budú brániť parlamentný text a pokúsia sa ho presadiť.

Taliansky zástupca nateraz neodmietol ďalšie zmeny novej legislatívy ani nekonkretizoval časový rámec jej prijatia. Zdôraznil však, že je dôležité „nezastaviť vyjednávací proces“.

Situácia v Taliansku sa ešte môže zmeniť, pretože vláda Mattea Renziho doteraz neučila osobu zodpovednú za otázky informačných technológií. Kompetencie v tejto oblasti spadajú pod Ministerstvo pre hospodársky rozvoj. Ani 2 mesiace od nástupu novej vlády nebol na tento post nik nominovaný.

Očakáva sa, že telekomunikačné otázky prevezme námestník ministra pre hospodársky rozvoj Antonello Giacomelli.

Operátori na barikádach

IT firmy svoju kritiku návrhu po schválení v EP ešte vystupňovali. Predseda zväzu ETNO Luigi Gambardella volá po „novej digitálnej agende Európy“.

Najkontroverznejším bodom, ktorý odsúhlasili europoslanci, je tzv. internetová neutralita. Tá poskytovateľom internetu zakazuje spomaľovať pripojenie, ak zákazník využíva bezplatné služby a nie ich drahšie alternatívy.

Parlamentom schválená alternatíva vyžaduje neutralitu vo väčšom rozsahu ako pôvodný návrh Komisie. Podľa operátorov môžu mať pozmeňovacie návrhy negatívne dôsledky pre celé odvetvie.

„My všetci musíme zachovávať a podporovať otvorenosť internetu, no nemôžeme to urobiť tým, že zabijeme inovácie a zabránime úsiliu o zlepšenie kvality sietí,“ vyhlásil predseda ETNO Gambardella v stredu 30. apríla.

Popredné telekomunikačné firmy tiež lobujú za viac voľnosti pri fúziách spoločností. Argumentujú tým, že veľkosť európskych telekomunikačných firiem na globálne pomery nestačí. Prekážky v tvorbe silnejších organizácií údajne brzdia investície do kľúčovej infraštruktúry, akými sú optické vlákna.

Ľahšie fúzie však môžu tiež znamenať menšiu konkurenciu a prípadné zvýšenie cien pre spotrebiteľov. Komisia sa zatiaľ vyslovila iba v ​​prospech cezhraničných fúzií, voči konsolidácii na vnútroštátnej úrovni ostáva opatrná.

Pokiaľ ide o roamingové poplatky, tie podľa ich kritikov, vytvárali zisk pre prevádzkovateľov, ale len zriedka sa prejavili vo vyšších investíciách.

V nasledujúcich dňoch sa od Komisie očakáva rozhodnutie v prípade spojenia nemeckej divízie spoločnosti Telefónica a mobilného operátora E-PLUS, ktoré bude mať len malý cezhraničný dopad. Výsledok by mohol naznačiť, pre akú stratégiu sa EK na nasledujúce obdobie rozhodne.