Telekom: Mobil má u nás viac ľudí, než máme obyvateľov

Krátka správa

Znie to na prvý pohľad neuveriteľne, ale Slovensko má viac majiteľov mobilných telefónov, než obyvateľov. Podľa oficiálnych údajov počet obyvateľov je tesne pod hranicou 5 a pol milióna ľudí, ale počet držiteľov mobilov túto hranicu prekračuje. Traja paneurópski mobilní operátori pôsobiaci na Slovensku oznámili, že dokopy ich služby využíva 5,704 mil. zákazníkov. Penetrácia mobilných služieb stúpla u nás na konci júna 2007 medziročne o 15,2% a dosiahla tak 105,63 %. Najsilnejším mobilným operátorom je francúzsky Orange s 53-percentným podielom na trhu, podiel nemeckého T-Mobilu dosahuje 39%  a španielska Telefónica O2 ako najmladší účastník na trhu sa musí uspokojiť s 8-percentným podielom.

Matematický nezmysel je, samozrejme, v skutočnosti možný. Keďže je jasné, že najmä medzi staršími ľuďmi u nás celkom určite možno nájsť takých, ktorí nevlastnia žiadny mobilný telefón, je jasné, že naopak sú tu ľudia, ktorí ich vlastnia hneď niekoľko. Údaje operátorov zahŕňajú celkový počet klientov vrátane SIM kariet používaných v technologických zariadeniach, na prevádzku GSM brán, služby mobilného internetu, telemetriu a ďalšie, preto s nimi nemožno počítať ako s fyzickými klientmi.

Podľa šéfa Orange Slovensko Pavla Lančariča je terajšia penetrácia na úrovni jeho odhadov zo začiatku roka, do konca budúceho roka by vraj mala narásť až na 120 %. Orange má dnes 3,023 mil. zákazníkov, medziročne ich pribudlo 6,1%. T-Mobile Slovensko vykazoval ku koncu tohtoročného júna 2,226 mil. zákazníkov. Telefónica O2 Slovakia získala od februára 2007 455 tis. zákazníkov. Určité percento zákazníkov používa SIM kartu Telefónica O2 Slovakia ako druhú SIM kartu. Spoločnosť chce dosiahnuť, aby ju zákazníci využívali ako hlavného mobilného operátora, a preto v druhom polroku 2007 pripravuje nové tarifné služby.