Telekomunikační regulátori nechcú stratiť kompetencie na úkor Bruselu

BEREC, telekomunikácie

Komisár EÚ pre digitálnu ekonomiku Günther Oettinger a podpredseda EK Andrus Ansip, (zdroj: Európska komisia)

Pozorovatelia súčasnej snahy Komisie vytvoriť z Orgánu európskych regulátorov pre elektronické komunikácie (BEREC) centralizovanú agentúru radi pripomínajú, že v minulosti podobné aktivity stroskotali.

V roku 2009 posilnenie nadnárodnej spolupráce odmietli členské štáty. Minulý rok tento návrh vypadol z pripravovanej telekomunikačnej legislatívy. Tohtoročný pokus predstavuje septembrový návrh nariadenia COM(2016) 591 final, ktoré sa stalo súčasťou balíčka pre vytvorenie jednotného digitálneho trhu.

Cieľom je zjednotiť rozhodovanie v otázkach s celoeurópskym dosahom, kde rýchlosť implementácie rozhoduje. To je prípad harmonizácie frekvenčného spektra, ktorá je jedným z predpokladov pre skoré nasadenie mobilných sietí 5. generácie.

Po novom by mohla mať spoločná agentúra rozpočet vyšší o 75 %. Národní regulátori by mohli dostať viac právomocí v podobe dvojitého veta, ktoré by im umožňovalo ovplyvňovať prijímané zákony aj v ostatných členských štátoch.

Odpor sa dal čakať

Napriek ubezpečeniu o tom, že vytvorením európskej agentúry získajú regulátori viac právomocí, viacerí z nich proti tomuto zámeru protestujú. BEREC by sa mohol zmeniť na podobnú organizáciu, akou je Agentúra pre spoluprácu regulačných orgánov v oblasti energetiky (ACER).

„Ak zmeníte BEREC na ACER, v konečnom dôsledku tak posilníte vplyv Európskej komisie,“ hovorí predsedajúci BEREC a zároveň podpredseda nemeckého regulátora Bundesnetzagentur Wilhelm Eschweiler.

Podľa Eschweilera je telekomunikačný sektor v Európe ešte viac diferencovaný než energetika: „Flexiblita nie je až tak veľká, ako si ľudia myslia. Kde je rámec, tam sú limity. Trhy sú však celkom rozdielne a preto potrebujete flexibilitu na národnej úrovni.“

Šéf navrhovaného úradu by bol výplatnej listine Komisie. Sám by do rozhodovacieho procesu agentúry nezasahoval, no EK by pri hlasovaní mala dva hlasy a každý jeden národný regulátor jeden hlas.

Eurokomisár pre digitálnu ekonomiku Günther Oettinger v nedávnom rozhovore pre EurActiv.sk povedal, že istý odpor z členských štátov očakávajú, no samotné telekomunikačné spoločnosti skôr preferujú koodináciu rádiového frekvenčného spektra na európskej úrovni.

Čítajte viac: Nemôžeme očakávať, že reformám všetci zatlieskajú

Oettinger tvrdí, že agentúra by sa mohla stať zárukou, že sa európske záujmy budú presadzovať konzistentne a s vylúčením hospodárskych a politických vplyvov.

Nemenovaný zdroj z Komisie uviedol, že v tomto prípade sú regulátori tí „konzervatívni, ktorí chcú zachovať status quo.“

Bude sa meniť to, čo funguje?

V minulosti už niektorí europoslanci za Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR) odmietali aj nižší rozpočet pre nadnárodné združenie regulátorov. Poslanec EP Evžen Tošenovský (ČR/ECR), ktorý je spravodajcom návrhu nariadenia, vraví, že by bol opatrný čo sa týka potreby vymeniť súčasnú štruktúru zdola nahor za agentúru so silnejším zapojením Komisie.

„Vytvorenie agentúry je návrhom, nie rozhodnutím,“ uviedla minulý mesiac Sharon Whiteová, výkonná riaditeľka britského regulátora Ofcom, „BEREC funguje v súčasnom zložení veľmi efektívne ako sieť, nie ako agentúra.“