Tresty za narušenie súkromia na internete majú byť nižšie

zdroj http://www.sxc.hu/

Výbor Európskeho parlamentu pre priemysel sa rozhodol, že bude lepšie ak výšku pokút určia národní regulátori.

Výška sankcií v Európskej únii sa dnes pohybuje v rozmedzí od 300 do 600 tisíc eur.

Európsky parlament bude o legislatíve o ochrane osobných údajov hlasovať v pléne pravdpodobne v apríli. Návrh Komisia predložila ešte v januári 2012.

Spotrebiteľským asociáciám sa nepáči, že firmám za nekontrolovaný prístup k osobným údajov budú hroziť oveľa nižšie pokuty.

Nepáči sa im ani to, že poslanci ustúpili od návrhu, ktorý žiadal, aby firmy od spotrebiteľov pýtali súhlas predtým, než na nich zacielia reklamou založenou na tom, aké stránky na internete navštevujú.

"Naďalej cielene udržiavame spotrebiteľov v nevedomosti a umožňujeme – najmä americkým spoločnostiam – zbierať a spracovávať údaje pre ich komerčné ciele“, tvrdí Monique Goyens z paneurópskej spotrebiteľskej organizácie BEUC.

Údaje z monitorovania správania ľudí na webe sa ukázali byť obrovskou výhodou pre technické start-upy, ktoré zarábajú na tom, že inzerentom umožňujú presne zacieliť na konkrétne publikum.

Výbor pre priemysel je len jedným z viacerých výborov EP, ktoré legislatívu budú posudzovať. Írsky europoslanec tvrdí, že zámerom výboru bolo znížiť pokuty pre malé a stredné podniky. "Závažnosť priestupku musíme brať do úvahy“, uviedol Sean Kelly.

Združenie zamestnávateľov v Európe BusinessEurope tvrdí, že navrhovaná legislatíva bude mať vplyv vo všetkých sektoroch a na všetky firmy, ktoré časť aktivít realizujú v EÚ. Súhlasí, že jednotlivci "majú právo robiť slobodné a informované rozhodnutia o tom, kde a ako sú ich osobné údaje spracovávané."  No to, o čom sa dnes v Európe diskutuje "úplne znemožní podnikom dáta spracovávať“, napríklad o svojich zamestnancov a to aj s ich súhlasom.   

„Sami zamestnanci tým môžu byť negatívne ovplyvnení, pretože v mnohých prípadoch spracovávame údaje v ich vlastnom záujme (zdravie, prázdniny, materská dovolenka, profily vzdelania a zručností“.