TV čoskoro bežnou súčasťou mobilu

Krátka správa

Spoločným štandardom pre príjem televízneho vysielania prostredníctvom mobilných telefónov bude DVB-H (Digital Video Broadcasting – Handheld). Včera (29.11.) sa na tom zhodli ministri EÚ-27, ktorí tak vyjadrili súhlas s návrhom Komisie. Súčasťou tejto stratégie, je aj celkové rozširovanie prístupnosti mobilného vysielania. Ciele boli stanovené v júli 2007. Tiež z nich vyplýva, že s veľkou pravdepodobnosťou sa bude mobilná televízia šíriť prostredníctvom frekvencie UHF.

V súčasnosti jestvujú dva konkurujúce si štandardy. DVB-H je využívaný spoločnosťami Alcatel, Motorola, Nokia a Siemens. Na druhej strane DMB (Digital Media Broadcasting) je preferovaný predovšetkým v ázijských krajinách. Rovnako sa k nemu hlásia aj spoločnosti Samsung, Microsoft a Deutsche Telekom.

Nemecko, Veľká Británia a Holandsko presadzovali možnosť využívania oboch štandardov súčasne, boli však prehlasované. Väčšina štátov verí, že podpora jednotného štandardu predstavuje pre priemysel „istotu, ktorú bude potrebovať pri uvádzaní mobilných TV služieb na trh v roku 2008“, konštatuje spoločné stanovisko.

Správu o výsledku hlasovania privítala aj komisárka Viviane Reding, zodpovedná za informačnú spoločnosť a médiá. Zároveň vyzvala už spomenuté tri štáty, aby sa nebránili jednotnému štandardu a aby tak umožnili Európe stať sa „svetovým lídrom v mobilnej TV.“ Reding sa domnieva, že sledovanie mobilnej televízie by sa mohlo stať „tak jednoduché, atraktívne a dostupné, ako uskutočnenie telefonického hovoru.“

Komisia od stratégie očakáva, že bude predstavovať prínos predovšetkým pre televíznych divákov „kdekoľvek a kedykoľvek.“ Počas ďalšieho roka sa uskutoční viacero významných športových udalostí. Uskutočnia sa napríklad Olympijské hry, ale aj Majstrovstvá Európy vo futbale. Práve tieto udalosti by mali byť skúškou aj pre mobilné televízne vysielanie.