Ústredný portál EÚ bude mať nový vzhľad

Portál Europa, oficiálny web EÚ, známy ako brána do Európskej únie, bol vytvorený ako styčný bod medzi užívateľom hľadajúcim online prístup k informáciám európskych inštitúcií. Podľa Európskej komisie je ústredím informačnej infraštruktúry EÚ na internete.

Komisia však vo svojom internom týždenníku En Direct pripúšťa, že Europa.eu sa od svojho spustenia v roku 1995 vyvíjala viac-menej bez koordinácie. Dôsledkom toho obsahuje príliš veľa informácií, no je veľmi ťažké zorientovať sa, kde začať hľadať. Webstránka prešla niekoľkými zmenami dizajnu, aby ju optimalizovali pre užívateľov, no kritika pretrvala, hlavne pre jej štruktúru a nedostatočnú navigáciu.

Ylva Tiveusová, šéfka pre multimediálnu komunikáciu Generálneho riaditeľstva pre komunikáciu (DG COMM), tvrdí, že Europa.eu je stále „veľmi mätúca pre ľudí prichádzajúcich z vonku a nepomáha pri rozvoji transparentnosti Európskych inštitúcií“. Iný zdroj blízky Komisii EurActivu povedal, že európska exekutíva už nejaký čas interne priznáva, že jej internetové zdroje sú neadekvátne súčasnej dobe.

Nový portál by mal mať jednoduchší, jednotnejší dizajn a logickejšie prezentovať informácie. DG COMM svoje stránky v novom formáte zverejní do konca mesiaca, ostatné interné inštituciálne stránky by ju mali nasledovať do konca leta. Predstavitelia DG COMM však upozornili, že nie je v ich právomoci, meniť stránky ostatných generálnych riaditeľstiev Komisie. Dúfajú však, že budú nasledovať ich príklad.