V roku 2007 o 300tis. domén „.eu“ viac

Európske internetové domény oslavujú dva roky. On-line „koncovky“ .eu sú v Európe štvrtými najpoužívanejšími a vo svete obsadili 9. priečku.

Spomedzi najväčších firiem si za svoju primárnu doménu vybrali .eu napríklad Bridgestone, Innovision, Touring Cars, Milka, Versace a mnohé iné. Európske web stránky začínajú čoraz viac používať aj malí a strední podnikatelia.

„Vytvorenie dôveryhodného prostredia so zreteľnou európskou identitou je v popredí mojej predstavy týkajúcej sa európskej informačnej spoločnosti otvorenej pre všetkých,“ povedala komisárka pre informačnú spoločnosť a médiá, Viviane Redingová. Dodala: „Tí, ktorí prijali doménu .eu medzi prvými, pochopili jej hodnotu a chopili sa príležitosti podporiť svoju vlastnú celoeurópsku perspektívu. V Európe by sa mala stať prirodzenou voľbou pre každého. Čím je európsky jednotný trh v oblasti telekomunikácií silnejší, tým viac by sme mali dbať na to, aby doména .eu bola viditeľnejšia, bezpečnejšia a cenovo dostupnejšia.“

Doména .eu sa stala silným konkurentom doteraz používaných „koncoviek“ .com, .net a .org. Vyslovením dôvery pre .eu je skutočnosť, že po roku používania si registráciu obnovilo 80% používateľov. Približne rovnaký podiel ich odkazuje na funkčné webové stránky alebo e-mailové servery.

Najviac registrátorov európskej domény pochádza z Nemecka. (31,4%). Po nich nasledujú užívatelia v Holandsku (13,4%) a vo Veľkej Británii (13,3%). Slovenskí registrátori dosiahli podiel necelej polovice percenta.

Používanie domény .eu medziročne (2006-2007) rástlo. Európskym skokanom sa stalo Poľsko (48,6%), ktoré nasledujú Litva (48,4%) a Fínsko (39,9%).

Prvé domény .eu sa začali objavovať 7. decembra 2005. Nezisková organizácia EURid, ktorá vedie databázu a prideľuje koncovky .eu, ju prednostne ponúkla vybraným veľkým spoločnostiam. Od apríla 2006 je registrácia prístupná všetkým obyvateľom a firmám sídliacim v EÚ.