V Taliansku odsúdili šéfov Google

foto: sídlo spoločnosti Google v kalifornskom Mountain View

Peter Fleischer -vedúci poradca v oblasti ochrany, David Drummond- viceprezident spoločnosti a jej hlavný právny zástupca a George Reyes- bývalý vedúci finančný zástupca Google podľa talianskych súdov nesú zodpovednosť za to, že sa na ich stránkach pred štyrmi rokmi objavilo video, na ktorom v Turíne tamojší tínedžeri šikanujú chlapca s Downovým syndrómom. Stali sa tak prvými výkonnými riaditeľmi internetovej spoločnosti, ktorej vymerali trest za obsah zverejnený inou osobou.

Napriek tomu, že spoločnosť video hneď po upozornení na jeho obsah stiahla a pomáhala pri usvedčovaní osôb, ktoré sa na šikane podieľali, talianske úrady to neobmäkčilo. Talianska tínedžerka, ktorá video uverejnila, bola neskôr odsúdená na desať mesiacov komunitných služieb.

„Urobili sme presne to, čo si vyžadujú zákony EÚ a Talianska. Video sme stiahli keď nám to úrady prikázali a vďaka našej spoluráci sa podarilo chytiť a potrestať tých násilníkov, ktorí video nahrali a uverejnili. S talianskymi úradmi úzko spolupracujeme v snahe predísť nevhodnému a amorálnemu využívaniu internetu. Toto stíhanie je podobné stíhaniu pracovníkov pošty za to, že niekto dostal nenávistné listy do schránky,“ uviedla spoločnosť Google vo svojom prehlásení pri vypočúvaní v decembri minulého roka.

Google sa proti rozsudku odvolá. Varuje však, že jeho znenie ohrozuje existenciu stránok ako YouTube, ktoré sú založené práve na videách, ktoré vkladajú samotní užívatelia.

Spoločnosť zároveň upozorňuje, že je nemožné kontrolovať všetky videá, ktoré na ich stránke niekto zverejní a preto sa Google spolieha na službu, pomocou ktorej môže sám užívateľ upozorniť na video so zakázaným obsahom.

Podľa zákonov EÚ nenesú stránky zdieľajúce video za ich obsah zverejnený užívateľmi právnu zodpovednosť, argumentuje Google.

Ak by zákony v Spojených štátoch fungovali v tejto oblasti podobne ako v Taliansku, pravdepodobne by to zničilo spoločnosti ako eBay, YouTube, Facebook a im podobné pred tým, ako by vôbec začali svoju činnosť, tvrdí pre Business Week Eric Goldman, profesor práva a technológie na univerzite Santa Clara v Kalifornii.