V Taliansku opäť vypukol súboj mediálnych titánov

foto: Rupert Murdoch na prednej strane talianskeho denníka Il Giornale, zdroj: flickr, autor: Quink!

Očakáva sa, že Európska komisia poskytne v celej záležitosti svoje stanovisko „v priebehu niekoľkých týždňov.“

K tejto situácii dochádza v čase, kedy Brusel vyzýva k takzvanému digitálnemu prechodu, vďaka ktorému nahradí tradičné analógové vysielanie oveľa efektívnejší digitálny prenos. V dôsledku toho sa uvoľnia frekvencie, ktoré bude potom možné poskytnúť novým operátorom a novým službám. Podnikateľské aktivity v tejto oblasti sú veľmi sľubné a vo väčšine krajín Európskej únie sa preto začal intenzívny bol o získanie nových frekvencií a kanálov.

V Taliansku už dominuje pozemnej digitálnej platforme Mediaset, ktorá patrí tamojšiemu premiérovi Silviovi Berlusconimu. Jeho spoločnosť je jediný operátor, ktorý ponúka predplatené digitálne televízne služby ako napríklad futbalové zápasy, či najnovšie filmové hity.

Verejný vysielateľ RAI tiež podniká na digitálnom trhu, ale má výlučne kanály, ktoré nie sú spoplatnené. Väčšina „digitálnych“ ziskov v Taliansku však pochádza z poplatkov používateľov a nie z predplatenej reklamy, čo krajinu odlišuje od ostatných krajín EÚ.

Talianska výstrednosť platiť za TV prenos

Podľa nedávnej správy pochádza takmer 88 percent tržieb z digitálnych televízií z predplatiteľských poplatkov užívateľov, ktoré tak prúdia priamo do Berlusconiho spoločnosti Mediaset. Pre porovnanie, vo Francúzsku je táto miera tržieb z predplatného len takmer 39 percent a podobne je tomu aj v Španielsku a Veľkej Británii.

Platená televízia sa v Európe poskytuje najmä cez káblovú televíziu a satelit. Iba v Taliansku funguje silná platená ponuka na terestriálne televízne vysielanie, ktoré je vo väčšine krajín zadarmo.

Táto talianska zvláštnosť vznikla ako snaha konkurovať platenému televíznemu monopolu Ruperta Murdocha s názvom Sky Italia, ktorá ponúka svoj obsah cez satelit a káblové spojenie.

V snahe prebiť tento monopol uvoľnila Berlusconiho vláda 110 miliónov eur v rokoch 2004 a 2005 na dotáciu tým talianskym domácnostiam, ktoré si zakúpili digitálny dekodér. Alternatívna platená televízia Mediaset tiež ťažila z tejto finančnej injekcie zo strany vlády.

V roku 2007 Európska komisia rozhodla, že išlo o nelegálnu štátnu pomoc a Taliansku nariadila, aby tieto prostriedky, ktorých veľkým poberateľom bol práve Mediaset, vrátila. Spoločnosť sa ale odvolala a rozhodnutie Európskeho súdneho dvoru sa očakáva v polovici júna tohto roku.

Predošlá rola Komisie

Murdochov počiatočný monopol schválila Európska komisia v roku 2003, kedy sa vtedajší eurokomisár pre hospodársku súťaž, Talian Mario Monti, pokúsil prelomiť de facto duopol politicky ovládanej verejnej televízie a Berlusconiho kanálov.

Monti Murdochovi umožnil získať podiel na talianskom televíznom trhu cez vtedy sa rodiaci platený TV sektor, pričom austrálskemu magnátovi vyrubil množstvo podmienok. Jednou z nich bol zákaz využívať iné platformy ako káblové a satelitné spojenie až do konca roku 2011. Súčasný spor medzi Berlusconiho vládou a Murdochovou spoločnosťou Sky sa opiera práve o toto rozhodnutie EÚ. Murdoch totiž Komisiu požiadal, aby dodržala tento termín skončenia zákazu a tým spoločnosti Sky umožnila vstúpiť na nový ziskový trh s terestriálnymi digitálnymi televíziami. Práve tomu chce však Rím zabrániť v obave, že tento krok by poškodil ostatných konkurentov.

„Chceme oslobodené frekvencie poskytnúť novým operátorom, nie monopolistom,“ povedal po tohtotýždňovom stretnutí ministrov EÚ pre telekomunikácie v Bruseli taliansky štátny tajomník ministerstva pre komunikácie Paolo Romani. Konzultácie s operátormi na talianskom trhu preukázali, že zdieľajú podobný názor ako Romani.

Čakanie na odpoveď 

Brusel sa nachádza v ťažkej pozícii, keďže musí urobiť rozhodnutie, ktoré bude pravdepodobne v prospech jedného z magnátov, a to vo vysoko politizovanom mediálnom prostredí Talianska.

To je pravdepodobne dôvod, prečo eurokomisár pre hospodársku súťaž Joaquin Almunia s pravidelnosťou odkladá konečné rozhodnutie a už od apríl tvrdí, že je to len „otázkou niekoľkých dní“. Konečný termín sa napokon stanovil na koniec mája, ale ani ten sa nepodarilo dodržať.

Jedným z pravdepodobných riešení je to, že Komisia povolí vstup spoločnosti Sky na digitálny terestriálny televízny trh, ale len s voľným kanálom, a nie plateným. To by potešilo Mediaset, ktorá sa obáva straty svojich tržieb- a v prípade, že pôjde len o dočasné obmedzenie o zákaze plateného kanálu, bude pravdepodobne spokojný aj Murdoch.