Vojna o internetové prehliadače vrcholí

Traja ľudia oboznámení s celou záležitosťou potvrdili, že v utorok sa očakával súhlas Európskej komisie s plánom Microsoftu o zjednodušení výberu medzi konkurenčnými prehliadačmi v rámci operačného systému Windows.

S operačným systémom Windows v súčasnosti pracuje väčšina počítačov.

Rozhodnutie by spoločnosti Microsoft umožnilo vyhnúť sa ďalšej vysokej pokute po tom, čo od Komisie dostala za porušenie antimonopolných pravidiel EÚ sankcie v celkovej výške 1,68 miliardy eur.

Americká softvérová spoločnosť svoj pôvodný návrh na zmeny doplnila už po druhýkrát. Stalo sa tak po tom, čo sa jej konkurenti, medzi nimi i nórsky prehliadač Opera alebo Google Chrome, Komisii sťažovali, že prvá náprava, ktorú Microsoft oznámil 7. októbra, nebude dostatočne účinná. „Rozhodnutie by mohlo prísť najskôr budúci týždeň počas posledného tohtoročného stretnutia komisárov,“ povedal v pondelok jeden zo zdrojov pre Reuters a doplnil, že Microsoft zaviedol dve zmeny.

„Poradie prehliadačov bude uvedené náhodne, ale v abecednom poradí, ako tomu bolo pôvodne. Návrh na obrazovku, z ktorej možno vyberať, je vďaka tomu neutrálny ako sa len dá,“ povedal zdroj.

EK oznámila, že prísľub Microsoftu zohľadniť výsledky trhového testovania vyhodnocuje.

„Komisia nebude akceptovať žiaden prísľub, pokiaľ nebude spotrebiteľom zaistená reálna voľba,“ povedal hovorca Komisie Jonathan Todd.

Po uskutočnení neformálneho trhového otestovania Todd dodal, že EK do 7. decembra čakala na spätnú reakciu od konkurentov Microsoftu, výrobcov počítačov a iných zainteresovaných strán, aby sa vyjadrili k spoločnosťou Microsoft navrhovanej úprave ponuky voľby internetových prehliadačov.

Opera povedala, že zo zmien budú profitovať používatelia. Práve jej sťažnosť na to, že Microsoft svoj prehliadač Internet Explorer naviazal na vlastný operačný systém Windows, odštartovala v roku 2007 vyšetrovanie Komisie.

„Tieto dve zmeny sú vylepšením pôvodného návrhu. Ide o významné zmeny, ktoré budú pre používateľa užitočné,“ povedal pre agentúru Reuters vedúci Oddelenia technológií spoločnosti Opera Hakon Wium Lie.

EurActiv/Reuters