Volanie zo zahraničia opäť zlacnie

(zdroj: Esther Vargas/Flickr)

Príplatky za hovory a používanie internetu v iných krajinách EÚ sa v sobotu 30.4. znížia približne na štvrtinu toho, čo platia zákazníci dnes. Zároveň sa začína krátke prechodné obdobie, ktoré povedie k úplnému zrušeniu roamingu v Európe.

„30. apríl je pre spotrebiteľov dôležitým dňom. Prinesie im až štyrikrát lacnejšie roamingové poplatky za hlasové služby, prenos dát i SMS. Je to posledný krok predtým, ako sa v júni 2017 s roamingom skoncuje úplne,“ uviedla spravodajkyňa Európskeho parlamentu Pilar del Castillo Vera (EĽS).

Desaťročná snaha

Od prvých snáh o znižovanie poplatkov za volanie zo zahraničia uplynulo takmer 10 rokov. 15. júna 2017 budú už občania únie za volanie, SMS a prenos dát v zahraničí platiť rovnako ako doma.

Do 14. júna 2017 potrvá obdobie, kedy si môžu operátori zaúčtovať dodatočný poplatok nad rámec domácej sadzby. V prípade hovorov je to 5 centov za minútu, SMS môže byť drahšia maximálne o 2 centy a rovnako najviac 5 centov navyše môže stáť megabajt prenesených dát.

Na znížení a následnom rušení cezhraničných poplatkov sa Európsky parlament a Rada EÚ dohodli v júni 2015. Európsky parlament následne v októbri odhlasoval nariadenie 2015/2020, ktoré okrem roamingu upravuje pravidlá týkajúce sa sieťovej neutrality a zabezpečuje tak otvorený prístup na internet bez akejkoľvek diskriminácie.

Podpredseda Európskej komisie pre jednotný digitálny trh Andrus Ansip vyhlásil, že nové pravidlá nie sú iba o šetrení peňazí európskych občanov, ale aj o „strhnutí bariér“ jednotného digitálneho trhu.