WikiLeaks: Galileo je „hlúpy výmysel“ Francúzov

foto: interpretácia vesmírneho teleskopu XMM-Newton z Európskej vesmírnej agentúry (ESA)

Skúsený manažér, popredný špecialista na laserovú komunikáciu a výkonný riaditeľ nemeckej spoločnosti OHB Technology Berry Smunty dostal tento týždeň (17. januára) výpoveď. Doplatil totiž na informácie, ktoré WikiLeaks minulý týždeň zverejnila prostredníctvom nórskeho denníka Aftenposten. Miesto ho stáli reči, ktoré viedol pred americkými diplomatmi v Berlíne ešte v roku 2009. „Myslím, že Galileo je stupidný nápad, ktorý v prvom rade slúži francúzskym záujmom,“ zveril sa podľa získaných depeší Američanom Smutny.

Podľa neho je zároveň projekt, ktorý by mal začať fungovať po viacerých zdržaniach v roku 2014 „mrhaním prostriedkov európskych daňových poplatníkov“.Zarážajúce na tom je, že to povedal ako šéf spoločnosti, ktorá získala kontrakt za 566 miliónov eur na to, aby pre systém Galileo vyvinula 14 satelitov. Projekt odhadovaný pôvodne na 3,4 miliardy eur sa pritom stále predražuje a posledné analýzy hovoria o celkových nákladoch až 20 miliárd eur.

„Tvrdil, že túžbu EÚ vyvinúť zbytočnú, ale vlastnú alternatívu k americkému systému GPS, si presadili najmä Francúzi, a to po konflikte v Kosove, kedy americká armáda manipulovala s GPS, aby tak podporila svoje vojenské operácie,“ uviedli následne v depeši do Washingtonu americkí diplomati a dodali: „Od tej chvíle podľa Smuntyho Francúzsko agresívne zháňalo podporu v EÚ pre investície do vývoja vlastného navigačného systému, ktorý by dokázal navigovať francúzske rakety a nemusel sa pri tom spoliehať na americký GPS“. Iróniou podľa Smutneho je, že sa na európskom navigačnom systéme významne podieľa Nemecko, hoci „niektoré francúzske jadrové rakety, ktoré by mal Galileo navigovať, mieria tiež na Berlín“.

Smutny odmietol pre Aftenposten celú kauzu komentovať. Priznal ale, že sa s Američanmi stretol. Predstavenstvo OHB Technology tento pondelok (17. januára) uviedlo, že jednomyseľne schválili jeho odvolanie.

Kto bude financovať Galileo?

Prednedávnom (10. decembra) sa rozhodlo o tom, že sídlom Galilea budú pražské Holešovice, konkrétne bývalá budova Českej konsolidačnej agentúry. Do českej metropoly sa tak presťahuje agentúra GSA (Galieo Supervising Authority) a správna rada Galileo. O umiesnenie systému GSA v krajine lobovala česká diplomacia od roku 2006.

Spustenie projektu sa očakáva v roku 2014. V tej dobe by už malo byť na obežnej dráhe minimálne 14 satelitov, ktoré sú potrebné pre fungovanie navigačného systému. Pôvodne mal byť Galileo úplne funkčný už v roku 2010, no od začiatku ho sprevádzajú nezhody ohľadne financovania. Podľa plánu sa na ňom mal z dvoch tretín finančne podieľať súkromný sektor. Firmy sa však nedokázali dohodnúť na spoločnej štruktúre, či vedení konzorcia, ktoré by okrem iného zodpovedalo za neskoršie fungovanie navigačného systému. Problémom je tiež skutočnosť, že mnohé firmy neveria, že bude Galileo schopný konkurovať americkému GPS, ktorý je poskytovaný zadarmo.

Nakoniec sa európski ministri financií dohodli, že prvá fáza realizácie systému Galileo bude v plnom rozsahu financovaná z rozpočtu Európskej únie, a to vo výške 3,4 miliardy eur. Len včera však Komisia zverejnila správu, že Galileo bude na svoje spustenie potrebovať ďalšieho 1,9 milióna eur. „Suma 3,4 miliardy eur nie je dostatočná na dokončenie infraštruktúry vychádzajúcej z programu Galileo z dôvodu nárastu nákladov vo fáze vývoja, zvýšenej ceny raketových kompletov, či nedostatku súťaže na získanie niekoľkých kontraktov,“ uviedla Komisia vo svojej správe k projektu.

Eurokomisár pre priemysel Antonio Tajani dodal, že je plne oddaný myšlienke doviesť celý projekt to úspešného konca a tým umožniť EÚ, aby bola do roku 2020 konkurecieschopná na trhu pre satelitné zariadenia, ktorý dosahuje ročný obrat 240 miliárd eur. „Galileo Európe umožní súťažiť na svetovom trhu s vesmírnou technológiou a ukázať sa ako jeden z vedúcich hráčov v tomto rastúcom sektore charakterizovanom zvyšujúcou sa internacionalizáciou a vstupom rozvíjajúcich sa ekonomík“.