Zriaďte si internet dnes, zajtra môže byť neskoro

Slovensko zaostáva v rýchlosti pripojenia na internet

V roku 2011 sa možno nebudú dať vytvoriť nové prístupové body do siete internet. Dôvodom je obmedzená kapacita adries Internetového protokolu verzie 4 (IPv4), ktorá sa v priebehu nasledovných 2-3 rokov vyčerpá. V súčasnosti je naplnená na 85%, odkazuje OECD na aktualizovaný odhad svetového koordinátora IP adries ICANN.

Technologické riešenie problému existuje. Je ním novšia verzia protokolu – IPv6. Na ťahu sú preto vlády a obchodníci. Podľa medzinárodnej organizácie musia presvedčiť poskytovateľov internetových služieb a IT expertov, že prechod na IPv6 nemožno vnímať ako finančné bremeno, ale skôr ako obchodnú a sociálnu príležitosť.

Hoci je IPv6 štandardnou súčasťou nových operačných systémov, poskytovatelia internetových služieb s ním veľmi nepracujú. Dôvodom je malý dopyt zo strany zákazníkov. Podľa OECD by preto mali byť vlády a verejné inštitúcie prvými zákazníkmi, ktorí by požiadali o služby prostredníctvom novšej verzie protokolu.

"Náklady na prevádzku IPv6 a jeho predchodcu sú porovnateľné, no záleží na zariadeniach zapojených do sietí. Ak nepodporujú novú verziu, bude ich potrebné vymeniť za nové. Okrem toho výraznými položkami pre prechode na IPv6 môže byť vzdelávanie administrátorov sietí alebo nakupovanie nových licencií pre kompatibilný softvér," tvrdí slovenský expert na internet, Andrej Miklošík (MONOGRAM).

Nová verzia sa vyvíja od roku 1996 a v súčasnosti už dokáže poskytnúť plnohodnotnú náhradu za IPv4.

Správa OECD uvádza, že v súčasnosti už existuje niekoľko nadšencov IPv6:

  • Sieť japonskej telekomunikačnej spoločnosti NTT slúži okrem iného na monitorovanie rizík zemetrasení. Firma obsluhuje tisíce senzorov a automaticky vyhodnotené údaje sa v prípade zvýšeného rizika posielajú ďalej do televízií, systémov riadenia križovatiek a podobne. IPv4 by nebol schopný generovať milióny adries, IPv6 to však dokáže.
  • Vláda USA rozhodla, že do júna 2008 musí byť počítačová sieť každej jednej vládnej inštitúcie kompatibilná s IPv6.
  • Európska komisia rozmýšľa o masívnejšej podpore IPv6 a v súčasnosti už financuje niekoľko vývojových projektov.
  • Južná Kórea určila rok 2010 za termín prechodu verejných inštitúcií na IPv6. Podľa vládneho rozhodnutia bude musieť byť každá počítačová sieť inštalovaná po roku 2010 kompatibilná s novou verziou IP.
  • O nový protokol sa zaujíma aj Čína. Začala budovať tzv. Internet Číny novej generácie. Skúškou infraštruktúry založenej na IPv6 budú Olympijské hry v Pekingu.

Andrej Miklošík, expert na internetový marketing, si myslí, že "blížiaci sa nedostatok IP adries netreba vnímať dramaticky. Prechod na IPv6 sa uskutoční postupne, bez výrazných komplikácií, pretože oba protokoly môžu fungovať paralelne napriek nekompatibilite. Už teraz je zrejmé, že ceny za IPv4 výrazne vzrastú najmä v období tesne pred rokom 2011."

"Situácia na Slovensku nevyzerá veľmi dobre. Prevádzkovatelia portálov a poskytovatelia internetového pripojenia zatiaľ IPv6 veľmi nepodporujú. Medzi prvé lastovičky patrí napríklad SANET, ktorý prideľuje IPv6 adresy v spolupráci s RIPE (Reseaux IP Europeens), európskym koordinátorom rozdeľovania IPv6 adries," uzatvára Miklošík.