Najmocnejší sveta sa pripájajú k digitálnej revolúcii

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Neelie Kroesová je holandská politička, podnikateľka a v súčasnosti eurokomisárka pre digitálnu agendu.

Tento komentár bol prvýkrát uverejnený na Kroesovej blogu.

„Pravdepodobne ste videli celé spravodajstvo zo summitu G8, na ktorom […] medzi hlavné témy diskusií patril internet.

Ospravedlňujem sa, že tento príspevok je trošku pridlhý, avšak správy z rokovania G8, mi dali veľa námetov na premýšľanie.

Lídri G8 spolu reprezentujú takmer dve tretiny celkovej svetovej ekonomiky. Je skvelé vypočuť si ich uznanie o tom, aký je internet dôležitý – pre vzdelávanie, podporu slobody a demokracie, a ako podstatný a nenahraditeľný nástroj na podnikanie a širšiu ekonomiku.

A lídri tiež jasne podporujú ideu, že širokopásmové pripojenie je dnes súčasťou základnej ekonomickej infraštruktúry. Myslím si, že musíme ísť ešte o krok ďalej a uľahčiť a podporiť investície do vysokorýchlostného broadbandu. Inak zmeškáme obrovskú príležitosť pre rast ekonomiky, tvorbu pracovných miest a časť našej spoločnosti bude vylúčená; Európa už dnes zaostáva za niektorými svojimi konkurentmi.

Poukazuje to na to, čo som hovorila po celý čas – že Digitálna agenda drží kľúč k budúcnosti Európy.

Okrem toho, lídri sa zaoberali niekoľkými chúlostivými a zložitými záležitosťami.

Ako napríklad regulácia internetu – záležitosť, ku ktorej, ako som videla, zaujali obe strany debaty skôr extrémnu formu. Musíme určiť správnu rovnováhu medzi slobodou a chaosom. Sloboda internetu je hlavným faktorom jeho úspechu  ako motora inovácií, kreativity a rastu.

Zároveň nemôže byť úplne nezákonný alebo byť priestorom kde sú len práva a žiadne povinnosti. Ako som uviedla na e-G8, IKT trhy sa menia veľmi rýchlo, a preto keď prídete s reguláciou, prostredie sa už mohlo kompletne zmeniť.

Pevne verím v zapojenie zainteresovaných strán, aby mohli prijímať svoje vlastné rozhodnutia. Avšak ak to bude nutné, som pripravená prevziať svoju zodpovednosť a intervenovať reguláciou, ak to bude oprávnené, tak ako to robíme napríklad v oblasti súkroma alebo transparentnosti služieb. Aj vtedy by však regulácia mala ponechať priestor na rôzne formy súladu, ktoré sa môžu časom prispôsobiť aby vyhovovali charakteristikám rôznych sektorov internetového ekosystému.

Mnohé ďalšie záležitosti, ktoré sa na summite rozoberali, Vám budú pokiaľ pravidelne sledujete Digitálnu agendu, taktiež známe. Napríklad pri duševnom vlastníctve sme pripravení prijať rámec, ktorý by na internete zvýšil ponuku legálnych materiálov. Predstavíme návrhy pre reálnu zmenu v terajšom systéme autorských licencií. Odmena pre autorov je základom, ale stúpať môže iba vtedy, ak bude legálny obsah široko dostupný. Súčasný systém v Európe nie je prispôsobený internetu a frustruje občanov.

Celým svojím srdcom prijímam závery G8 o ochrane detí: musíme pokročiť pri riešení obsahu zneužívajúceho deti na internete, a to nielen tým, že ho odstránime z internetu, ale aj predovšetkým tým že čo najlepšie využijeme pokročilé technológie na identifikáciu páchateľov týchto hrozných praktík. Povedné všeobecnejšie, je dôležité, aby mali deti prístup k bezpečnému internetu.

Nástroje, ktoré nám pomôžu zabrániť vystaveniu detí škodlivému obsahu, existujú. Zapojením všetkých internetových hráčov, ktorý hrajú rolu pri produkcii služieb a obsahu, ktorý môže skončiť v rukách našich detí, som presvedčená, že už na jeseň Vám budem schopná predstaviť sériu postupov na ochránu deti na internete."