Európa bojuje s protekcionizmom vo svete, na svojej ochrane sa nedohodla

Cecilia Malmströmová

Cecilia Malmströmová. FOTO: EK

Francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi sa nepodarilo presvedčiť ostatných lídrov, že Európska únia musí mať možnosť zastaviť investície z tretích krajín. Jeho cieľom bolo chrániť niektoré sektory pred obchodníkmi s predátorským správaním.

Nemecko, Francúzsko a Taliansko vo februári zaslali Európskej komisii list, v ktorom žiadajú, aby Únia „mala väčší priestor vyšetrovať jednotlivé transakcie a, keď je to relevantné, zablokovať ich.“

Minulotýždňový summit však závery v tomto zmysle neschválil. Európskej komisii tak nezostáva nič iné, ako snažiť sa o voľnejšie pravidlá svetového obchodu, o také, aké sama uplatňuje.

Reforma obchodných nástrojov

záveroch Európskej rady z minulého týždňa sa píše, že Únia sa bude „zasadzovať za otvorený multilaterálny obchodný systém“ a „bojovať proti protekcionizmu“.

Európa „zostane obozretná, pokiaľ ide o dodržiavanie a presadzovanie základných noriem vrátane sociálnych, environmentálnych, zdravotných a spotrebiteľských noriem, ktoré sú jadrom európskeho spôsobu života.“

Lídri vyzvali európskych zákonodarcov – Radu EÚ a Európsky parlament – aby „urýchlene dosiahli dohodu“ na reforme obchodných nástrojov. Tie umožňujú prostredníctvom antidumpingových opatrení bojovať s dovozom neférovo dotovaných produktov.

Spoločnú pozíciu Rady EÚ k legislatíve, ktorá obmedzuje aj využívanie pravidla nižšieho cla, dohodlo vlani v decembri slovenské predsedníctvo. Rada sa však ešte musí dohodnúť s Parlamentom. Ďalším diskutovaným opatrením je zmena metódy pre výpočet dumpingu.

Väčšiu ochranu si od týchto opatrení sľubuje napríklad európsky oceliarsky priemysel.

Blokovanie cudzích investícií

Európski oceliari sa však obávajú aj priameho skupovania svojich prevádzok investormi z tretích krajín. Napríklad z Číny.

Vysporiadať sa s tým chcel práve spoločný návrh Paríža, Berlína a Ríma. Možnosť blokovať investície odmietli v Európskej rade Portugalsko, Španielsko, Grécko a severské krajiny, píše portál EurActiv.com.

https://euractiv.sk/clanky/energetika/cinania-rokuju-v-bruseli-o-obchode-najskor-stopnite-dumping-odkazuju-firmy/

Pripomína, že asi tucet členských štátov EÚ môže na blokovanie investícií využiť nástroje zakotvené v národnej legislatíve. Keďže sa však boja odvetných opatrení – napríklad zo strany Číny – chcú sa skryť za celú Úniu, povedal pre EurActiv.com vysokopostavený úradník v Komisii.

Európska rada napokon schválila závery, v ktorých „víta iniciatívu Komisie na využitie globalizácie a okrem iného na analýzu investícií z tretích krajín smerujúcich do strategických sektorov pri plnom rešpektovaní právomocí členských štátov.“

Lídri sa odvolali na májový diskusný dokument Komisie o globalizácii, ktorý uvádza možnosť preverovať investície v EÚ.

Boj s konvenčnými zbraňami

Lídri minulý týždeň vyzvali Komisiu a Radu aj na to, „aby prehĺbili diskusiu o tom, ako posilniť reciprocitu v oblasti verejného obstarávania a investícií, a pokročili v tejto diskusii.“

Spôsoby, ako chce Komisia „analyzovať investície z tretích krajín smerujúcich do strategických sektorov“ a „posilniť reciprocitu v oblasti verejného obstarávania a investícií“ by mal jej šéf Jean-Claude Juncker predstaviť v septembrovom prejave o stave Únie.

Dovtedy musí Komisia ďalej bojovať s protekcionizmom iných krajín konvenčnými zbraňami.

Eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová informovala, že exportéri z EÚ čelili vlani nárastu obchodných bariér o 10 percent. Najviac bariér v obchode vytvára Rusko, Brazília, Čína a India.

Celkovo ich vlani napočítala 372.

Potraviny, nápoje, automobily

„Zlou správou je, že vlani stúpol počet protekcionistických opatrení o desať percent. Dobrou správou je, že sme sa v minulom roku zbavili 20 bariér v 12 štátoch,” uviedla dnes eurokomisárka.

V roku 2016 odhalila Komisia 36 nových protekcionistických opatrení zasahujúcich európskych vývozcov, najviac ich prijalo Rusko, India a Švajčiarsko.

Vlani sa podarilo EÚ po dohode s viacerými štátmi zrušiť dve desiatky obchodných bariér, čo umožnilo vývoz tovaru v hodnote 4,2 miliardy eur. Najviac protekcionistických opatrení štáty uvalili na dovoz potravín, nápojov, automobilov a kozmetiky.

Eurokomisárka po otázkach novinárov zdôraznila, že ochranné opatrenia Únie voči dovozu čínskej ocele za dampingové ceny nie sú protekcionizmom, ani odvetou za iné opatrenia. Poukázala na to, že kroky sú v súlade s pravidlami Svetovej obchodnej organizácie (WTO) a boli prijaté pre nekalé obchodné praktiky.

Malmströmová avizovala, že na júlovom summite G20 v Hamburgu vyzve lídrov štátov, aby neutiekali k protekcionizmu a dá najavo, že Únia je na naň pripravená reagovať.

Varovanie pre Spojené štáty

Tento týždeň varovala eurokomisárka zvlášť Spojené štáty.

Malmströmová uviedla, že ak Biely dom z dôvodov národnej bezpečnosti obmedzí dovoz  pre európske firmy, išlo by o neodôvodnený krok. Európa v takom prípade podnikne protiopatrenia, avizovala.

„Nepoviem, aké konkrétne opatrenia ani v ktorom okamihu, ale pripravíme sa,” povedala Malmströmová.

Americký prezident Donald Trump v apríli nariadil preskúmanie, či dovoz ocele poškodzuje národnú bezpečnosť Spojených štátov.

V závislosti od výsledkov by následne mohol Washington obmedziť dovoz.

„Oceľ je dôležitá nielen pre našu ekonomiku, ale aj pre našu armádu. Ide o oblasť, v ktorej si nemôžeme dovoliť závislosť od ostatných krajín,” vysvetlil Trump dôvod vyšetrovania.