Nemecko a krajiny V4 vyzvali Ukrajinu na plnenie záväzkov

Frank-Walter Steinmeier a Miroslav Lajčák (zdroj: mzv.sk)

Nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier včera v Bratislave avizoval vytvorenie mechanizmu na dohľad nad povinnosťami, ktoré Rusku a Ukrajine vyplývajú z druhej minskej mierovej dohody. Na stretnutí  Vyšehradskej štvorky (V4) a Nemecka sa riešila aj integrácia západného Balkánu a ekonomická situácia v eurozóne.

„Jedna vec je nám všetkým jasná: Na ukrajinskú krízu nie je a nesmie byť žiadne vojenské riešenie,“ vyhlásil Steinmeier. Pripomenul, že minuloročné marcové stretnutie V4 v tomto formáte prebiehalo tesne pred ilegálnou anexiou Krymu.

Ministri aj preto opätovne zdôraznili potrebu reforiem na Ukrajine. Zhodli sa, že krajiny západného Balkánu chcú podporiť pri integrácii do Európskej únie aj Severoatlantickej aliancie.

Šéf nemeckej diplomacie kritizoval kyjevské vedenie za pomalé napĺňanie svojej časti dohody už pred 2 týždňami vo Washingtone. Minulý týždeň sa k tejto kritike pridalo viacero lídrov na summite EÚ v Bruseli.

Steinmeier včera Slovensko pochválil za postoj ku gréckemu dlhu, kde podľa neho preukázalo zmysel pre zodpovednosť. V Bratislave rokoval aj s prezidentom Andrejom Kiskom a predsedom vlády Robertom Ficom. Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák uviedol, že návšteva potvrdila blízkosť pozícií v mnohých oblastiach.

Nabitý kalendár V4

Schôdzka ministrov zahraničných vecí Vyšehradskej skupiny a ich nemeckého náprotivku je pokračovaním snáh rozšírenie tradičného formátu rokovaní. Pred niekoľkými dňami sa k V4 na stretnutí pridala Baltická trojka (Litva, Lotyšsko, Estónsko) a Nordická päťka (Dánsko, Švédsko, Fínsko, Island a Nórsko).

V apríli budú ministri V4 v Rige rokovať s krajinami Východného partnerstva. Potvrdili, že EÚ zvolí ku každému ašpirantovi na vstup do únie špecifický prístup.

„Trúfnem si povedať, že fámy o smrti Vyšehradskej štvorky sú výrazne prehnané,“ povedal Lajčák.

Na predsedníctvo V4 sa po Slovensku pomaly chystá Česká republika. Minister zahraničných vecí Lubomír Zaorálek predpovedá, že hlavnými témami nasledujúceho obdobia budú Energetická únia, spoločné projekty s Nemeckom a využívanie Európskeho fondu pre strategické investície.