Energetický expert: Francúzsky jadrový priemysel je veľmi chorý

Jean-Michel Glachant

Jean-Michel Glachant. FOTO: FSR

Jean-Michel Glachant patrí medzi popredných európskych expertov na energetickú politiku. Je dekanom Florence School of Regulation na Európskom univerzitnom inštitúte. Pracuje tiež ako poradca Európskej komisie a francúzskeho regulačného úradu. Zároveň koordinuje alebo sa podieľa na viacerých výskumných projektoch v Európe a v Spojených štátoch.

Emmanuel Macron priniesol veľa inovácií do politiky. Predstaví inovácie aj v energetickom sektore?

Ako minister (hospodárstva v rokoch 2014 – 2016) bol Macron dosť konzervatívny, čo sa týka energetiky.

Čo to znamená?

Nerobil rozhodnutia, ktoré by sa odlišovali od toho, čo hovorila vláda. Možno preto, že mal z politického hľadiska strach. Šéf talianskej elektrizačnej sústavy Terna sa stretol s Macronom a ponúkol mu rámec pre spoluprácu medzi talianskou a francúzskou sieťou. Macron si ho neosvojil.

Z politického hľadiska potrebuje Macron vo všeobecnosti hlasy voličov zelených.

Macron nebol naklonený európskej spolupráci?

Vtedy nebol. Ale dnes už nie sme v rovnakom rámci. Z politického hľadiska potrebuje Macron vo všeobecnosti hlasy voličov zelených. Vo Francúzsku ako aj v mnohých iných krajinách existujú centristickí, pravicoví i ľavicoví zelení. Vidno to na spôsobe, akým zostavil vládu. Premiér (Edouard Philippe) dokonca pochádza z konzervatívnych a veľmi projadrových kruhov.

Premiér Philippe je bývalým lobistom Arevy, ktorá vyrába jadrové palivo a v minulosti stavala reaktory v zahraničí.

Nepriečili sa mu ani uhoľné elektrárne. Keď sa však stal premiérom, veľmi viditeľne a výrazne sa zmenil. Ľahko sa dohodol s novým prezidentom na obrovskom ministerstve: energetika plus životné prostredie. Minister, ktorý bol vybratý, Nicolas Hulot naozaj predstavuje politickú zmenu. Nie je v politickej strane, ale u verejnosti má silné renomé ekológa. Už roky patrí medzi mediálne známych lídrov ekológie vo Francúzsku.

Dalo by sa povedať, že minister životného prostredia Hulot je francúzskym vicepremiérom, čo je neuveriteľné, však?

Aké iniciatívy obhajoval?

Obhajoval obnoviteľné energie, boj proti mestskému znečisteniu, koniec jadrovej energie. A tiež všetko, čo súvisí s udržateľnosťou v doprave a poľnohospodárstve. Nicolas Hulot je zodpovedný za energetickú a environmentálnu politiku, ale to nie je všetko. Bol vymenovaný za „štátneho ministra“. To je niečo ako vicepremiér. Vláda Edouarda Philippa ich má dvoch (Nicolas Hulot a minister vnútra Gérard Collomb). Štátny minister má právo vstúpiť do každého návrhu zákona iného ministerstva, ak uváži, že sa týka jeho ministerstva. Dalo by sa povedať, že Hulot je francúzskym vicepremiérom, čo je neuveriteľné, však?

Kto preváži – premiér Philippe alebo vicepremiér Hulot?

Philippe takmer verejne povedal, že si netreba myslieť, že bude diktovať smer energetickej a ekologickej transformácie, keďže je len premiérom a keďže toto portfólio dostal niekto iný. Povedal to počas spoločnej prehliadky (experimentálnych zdrojov obnoviteľnej energie v máji), aby ukázal, že iniciatívu preberá Hulot.

Všetko napovedá tomu, že Francúzsko by sa mohlo posunúť. Môžeme si to myslieť aj preto, že Macron sa prihlásil k politike predchádzajúceho prezidenta týkajúcej sa podielu jadrovej energie. Jadrová energia by mala pokrývať maximálne polovicu francúzskej spotreby.

Tretina francúzskej jadrovej flotily skončí. To je obrovská ambícia.

V roku 2025.

Rok 2025 je ako dnes, pretože máme rok 2017. Táto vláda, ktorá zostane až do roku 2022, bude povinná všetko pripraviť. Tretina jadrovej flotily skončí. To je obrovská ambícia.

A prezident napokon povedal priamo alebo sprostredkovane, že ak má Francúzsko vážne uskutočniť svoju energetickú transformáciu, musí vyhlásiť všetky výzvy na solárne a veterné kapacity vo veľkom balíku a predstaviť ich na začiatku legislatívneho obdobia. Do októbra môžeme čakať, že Francúzsko ohlási svoje ambície.

Stredná Európa si pozorne všíma francúzsku iniciatívu znížiť podiel jadrovej energie. Je to dobrý nápad a aké budú dôsledky?

Je to čisto politické rozhodnutie.

Nie je to ekonomická otázka?

Nie, bolo to politické rozhodnutie (z roku 2012), aby sa mohli socialisti (bývalého prezidenta Françoisa Hollandea) spojiť so zelenými. Po rokoch si však uvedomujeme, že francúzsky jadrový priemysel je finančne aj technologicky chorý. Nedarí sa mu vo Fínsku ani vo francúzskom Flamanville (kde buduje reaktor tretej generácie EPR). Bude sa mu dariť v Anglicku (kde má byť EPR súčasťou elektrárne Hinkley Point C)?

Je EPR príčinou tejto choroby?

Nie. Moji americkí priatelia mi hovoria, že jadrová energetika nikdy nikde dobre nefungovala, keď sa posúvate na ďalší stupienok technologického rebríčka. Moji francúzski priatelia mi hovoria, že jadrová energetika funguje dobre len, keď sa jadrová flotila obnovuje pravidelne, bez zastavovania. A keďže Francúzsko stálo príliš dlho, jadrový priemysel sa zrútil sám.

Francúzsko už nemá program obnovy jadrovej flotily.

Tvrdíte, že jadrová energia sa vo Francúzsku už nerozvíja?

V skutočnosti sa už nerozvíja. Ak opomenieme Flamanville a Fínsko, Francúzsko už nemá program obnovy jadrovej flotily (s výnimkou Anglicka). Obnova by mohla pokračovať, keby Francúzsko dokázalo získať vývozné kontrakty. Lenže už je to šesť rokov, čo sme prišli o neuveriteľný kontrakt na Blízkom východe.

S priateľmi z Ecole des Mines (renomovaná francúzska vysoká škola, kde sa študujú energetické odbory – pozn. red.) sme sa išli pozrieť do Číny a do Južnej Kórei, aby sme pochopili. A videli sme, že francúzsky jadrový priemysel je v skutočnosti veľmi krehký. Keďže vo Francúzsku k obnove nedochádza, môže sa mu dariť, len ak bude vyvážať.

Nová vláda napumpuje do jadrového priemyslu veľa peňazí tak, aby sa to nevidelo – zabráni prepúšťaniu – ale to nebude vôbec stačiť pre vývoz.

Ale EPR – nová technologická filiálka ešte nie je stabilizovaná. V Anglicku si vyžaduje obrovské garantované ceny: 110 eur za MWh počas 35 rokov. Aj keď tento prípad opomenieme, i francúzska firma Engie sa pokúšala vystavať nový, oveľa menší reaktor. Keďže kapacita EPR – 1 700 MW – je obrovská. Všetko napovedá tomu, že francúzsky jadrový priemysel je veľmi chorý. Nová vláda napumpuje doňho veľa peňazí tak, aby sa to nevidelo – zabráni prepúšťaniu – ale to nebude vôbec stačiť pre vývoz. Toto odvetvie zostane veľmi choré.

Jedným zo spôsobov, ako môže nová vláda túto otázku uzavrieť, bude rozdeliť Electricité de France (prevádzkovateľ všetkých jadrových elektrární a dominantný výrobca elektriny) na starú a novú EDF. Presne tak, ako to urobili E.ON či RWE. Arevu a starú EDF by vláda nechala pokojne umrieť.

Nová EDF by mala na starosti obnoviteľné zdroje energie?

Áno.

Prečo to nie je Francúzsko, kto postaví nové reaktory Paks II v Maďarsku?

Hovoril som o tom s Maďarmi. Tvrdia, že je to len politika. Maďarská vláda sa rozhodla urobiť obchod s Ruskom.

Francúzsku sa nedarí na Blízkom východe, v Turecku, ani v Maďarsku. 

V strednej Európe existuje trh pre jadrové technológie. Prečo sa na ňom Francúzsko nepresadilo?

Francúzsku sa nedarí na Blízkom východe, v Turecku, ani v Maďarsku. Ak chcete získať jadrový kontrakt, musíte položiť na stôl peniaze a tlačiť na politickej úrovni. Francúzsko na Blízkom východe prehralo, pretože nezosúladilo Arevu, EDF a Engie. Nevyriešili otázku financovania.

Bol som šokovaný, keď Juhokórejčania vyhrali kontrakt na Blízkom východe. Kórejský prezident poskytol finančné záruky nezávisle od technológie a prevádzky. Aj v Maďarsku je to ruský štát, ktorý ručí za financovanie. Francúzsky jadrový sektor prehral, pretože štát negarantuje financovanie vo výške 5, 10, 15 miliárd eur a firmy sa nedokážu dohodnúť na dodávkach.

Francúzsky jadrový výskum je napriek tomu špičkový.

Bol. Je to rovnaký prípad.

Napríklad v oblasti dlhodobého skladovania vyhoretého jadrového paliva je výskum špičkový.

To je iná oblasť, palivová.

V oblasti nového paliva urobila Areva monumentálne, neuveriteľné a zarážajúce chyby.

Ale aj tá je predsa súčasťou francúzskeho jadrového priemyslu.

Toto odvetvie je zložené z mnohých rozličných oblastí. Existuje nové palivo a vyhoreté palivo. Ide o dve odlišné oblasti. Aj v oblasti nového paliva urobila Areva monumentálne, neuveriteľné a zarážajúce chyby. Francúzsko si môže udržať vysokú úroveň v oblasti vyhoretého paliva, pretože ho má veľa. Čo sa týka nového paliva, otázka zostáva nezodpovedaná. A čo sa týka oblasti reaktorov, nedarí sa nám.

Môžeme mať energetickú úniu a zároveň nový plynovod medzi Ruskom a Nemeckom Nord Stream 2?

Nord Stream 2 je nemecko-nemeckým problémom.

Politickým problémom?

Samozrejme. Vláda Angely Merkelovej sa rozhodla skoncovať s jadrovou energiou, pretože mala strach z prehry vo voľbách. Keď má Merkelová strach, že prehrá voľby, robí si, čo sa jej zachce. Ublížila však nemeckým priemyselníkom. Jadrová energia bola pre veľké nemecké firmy sliepkou, čo znáša zlaté vajcia.

Neurobí teda rovnaké rozhodnutie v prípade zemného plynu. Čo sa týka plynu, môžu si nemeckí priemyselníci robiť, čo chcú. Plyn je súkromná vec súkromných firiem.

Na Gazprom neuplatňujeme európske pravidlá, pretože Nemecko povedalo, že ide o súkromnú vec. A nikto sa neodváži protirečiť Nemecku.

Môžeme mať teda energetickú úniu, keď máme Nord Stream 2?

Nie, to je úplne protichodné. Európa má spoločné hranice a na nich by mala uplatňovať spoločné pravidlá. Na Gazprom neuplatňujeme európske pravidlá, pretože Nemecko povedalo, že ide o súkromnú vec. A nikto sa neodváži protirečiť Nemecku. Až po hlasovaní amerického kongresu sa z toho snaží nemecká vláda urobiť vec verejnú. Myslím, že nikto jej to ani na chvíľku neuverí.