Británia chce nové jadrové elektrárne

Foto: mmisso.deviantart.com

Nicolas Sarkozy a Gordon Brown dnes na futbalovom štadióne londýnskeho Arsenalu podpíšu dohodu o spolupráci v oblasti jadrovej energetiky. Lídri Francúzska a Nemecka tak ukončia dvojstranný summit, ktorý začal v utorok.

Francúzsko postaví v Británii štyri nové jadrové elektrárne. Mali by nahradiť súčasných 23 dosluhujúcich jadrových inštalácií. O zákazku sa uchádza francúzska štátom kontrolovaná spoločnosť EDF. V Británii nainštaluje reaktory EPR, ktoré sa považujú za najmodernejšie. Vyvinula ich francúzska štátna skupina Areva.

Británia vyrába v súčasnosti 20% elektrickej energie z jadra. Poslednú zo súčasných jadrových elektrární zatvorí v roku 2035. Ak by sa nenašla včas náhrada za starnúce jadrové zariadenia, krajine hrozí nedostatok elektrickej energie.

Británia sa chce stať “svetovým miestom číslo jedna pre firmy podnikajúce v jadrovej [energetike]”, povedal John Hutton, britský minister obchodu. Pre Reuters dodal: “Verím, že dnešné oživenie jadrovej energetiky v Británii [..] má potenciál byť najvýznamnejšou príležitosťou pre našu energetiku od [čias začiatku] ťažby ropy a zemného plynu v Severnom mori”.

Jadrovej energii požehnal aj Brusel. Európska komisia nedávno vyhlásila, že jadrové technológie sú potrebné, ak má Spoločenstvo naplniť svoje klimatické ciele. “Svetová spotreba energie sa v rokoch 2000 – 2050 zdvojnásobí a jadrová energia sa stane kľúčovou súčasťou budúcich nízkouhlíkových energetických systémov”, vyhlásila Komisia v septembri 2007. Súčasne odštartovala Platformu pre udržateľnú technológiu jadrovej energetiky (SNETP) (EurActiv 24/09/07).

EÚ musí viesť “činorodý a čestný” dialóg o energetických otázkach, povedal v októbri 2007 José Manuel Barroso, predseda EK. Dodal, že “členské štáty sa otázke jadrovej energetiky nevyhnú”.

Environmentálne skupiny privítali minuloročnú snahu Komisie otvoriť diskusiu o jadrovej energetike. Súčasne však dodali, že jadrová energia môže byť veľmi nebezpečná a klimatické ciele je možné dosiahnuť aj bez jej použitia.