Irán otestoval rakety dlhého doletu

Irán v pondelok otestoval dvojstupňové rakety dlhého doletu Sedžil. Teherán tvrdí, že sú schopné zasiahnuť cieľ vzdialený 1 240 míľ. V dostrele je teda Blízky východ a väčšina arabského sveta, prakticky celé Turecko a časť južnej Európy.

Raketa môže teoreticky neisť jadrovú hlavicu, podľa expertov však islamská republika tieto kapacity zatiaľ nemá a Teherán tvrdí, že ich ani nevyvíja.

Rakety boli vypustené v predvečer štvrtkového stretnutia zástupcov USA, Británie, Francúzska, Ruska, Číny a Nemecka s reprezentantmi Iránu v Ženeve. Hovoriť sa bude o iránskom jadrovom programe.

Po minulotýždňovom stretnutí s americkým prezidentom v Pittsburgu, ruský ldíer Dmitrij Medvedev prvý krát naznačil, že by bola Moskva ochotná súhlasiť s tvrdšími ekonomickými sankciami voči Iránu. V súčasnosti je Rusko jedným z jeho hlavných obchodných partnerov a Moskva doteraz tvrdila, že sprísnenie sankcií bude kontraproduktívne.

Podľa správ v tlači by sa mohli Spojené štáty pokúsiť presadiť zákaz na vývoz všetkých ropných produktov do Iránu. Hoci ten má obrovské zásoby ropy, chýbajú mu spracovateľské kapacity a 40% spotreby paliva dováža.

Energetické záujmy

Čína, ktorá je závislá od iránskej ropy, bola doteraz proti sankciám. Islamská republika kryje asi 15% ropnej spotreby stále smädnejšej čínskej ekonomiky.

Proti novým sankciám sa stavia aj Turecko, dôležitý regionálny aktér a člen NATO. V súčasnosti je tiež nestálym členom Bezpečnostnej rady.

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan cez víkend v New Yorku vyzval na opatrnosť pri prijímaní nových sankcií. Povedal tiež, že akýkoľvek vojenský útok by bol „šialenstvom“.

Erdogan by chcel, aby cez plynovod Nabucco, stavaný s masívnou európskou podporou, tiekol aj iránsky plyn. „Sankcionovanie iránskeho zemného plynu by znamenalo, že sa Nabucco dostane do slepej uličky“, cituje premiéra denník Hurriyet.

Pred niekoľkými dňami sa podobne vyjadril aj bývalý nemecký kancelár Gerhard Schroeder, ktorý dnes vedie konzorcium pre stavbu plynovodu Severná vetva. Nabucco bude podľa neho životaschopný len s plynom z Iránu.

Izrael je pripravený na útok

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu minulý týždeň na pôde OSN povedal, že „najurgentnejšou výzvou, pred ktorou tento orgán stojí, je zabrániť tyranom v Teheráne, aby získali jadrové zbrane“.

Izraelskí politickí a vojenskí lídri už dlhšie jednoznačne naznačujú, že zvažujú rozhodujúci vojenský útok, ktorý by zastavil iránsky jadrový program. Podľa Anthony H. Cordesmana zo think-tanku Centre for Strategic and International Studies, nie je zďaleka jasné, že by bol taký krok úspešný. Útok na Irán by bol omnoho náročnejší, než izraelský nálet na iracký atómový reaktor Osirak v 1981, píše analytik pre Wall Street Journal.