Jadrové fórum spečatilo dostavbu Bohuníc

Foto: flickr.com (helmen)

„Je pre nás cťou byť partnerom, ktorého si slovenská vláda vybrala na výstavbu jadrového zdroja na Slovensku. Dnešný podpis akcionárskej zmluvy zahajuje ďalší z projektov, ktorým sa môžeme viac angažovať v energetickom sektore na Slovensku,“ povedal šéf energetického gigantu ČEZ Martin Roman. Podľa českého premiéra Jana Fischera je jadrová energia lacná a bezpečná a investície, ktoré do nej plynú prinášajú požadovaný efekt.

Rozšírenie jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach sa má realizovať pomocou novozriadeného podniku v ktorom bude mať slovenský JAVYS podiel 51 % a spoločnosť ČEZ zvyšných 49 %. Všetky rozhodnutia sa majú prijímať na základe konsenzu oboch partnerov. Predseda predstavenstva bude zvolený zo zástupcov JAVYS.

Na tlačovej konferencii za účasti oboch premiérov – slovenského Roberta Fica a českého Jana Fischera – boli zástupcovia oboch energetických spoločností skúpi na akékoľvek detaily o nových jadrových blokoch. Nie je teda jasné, koľko bude celý projekt stáť, ani aké budú technické špecifikácie. Známe je len to, že v elektrárni použijú tlakovodný reaktor, ktorý už funguje napríklad v českých  Dukovanoch alebo Temelíne.

„Všetko vyplýva z feasibility study,“ reagoval na otázky Martin Roman. Štúdia uskutočniteľnosti má byť hotová v roku 2010, až potom bude jasné, koľko bude rozšírenie elektrárne stáť. Celkové náklady na projekt by sa podľa odhadov mali pohybovať v rozmedzí 4 až 6 miliárd eur. So stavbou sa nezačne skôr ako v roku 2014, dokončia ju okolo roku 2020.

Na Slovensku od novembra 2008 prebieha výstavba dvoch blokov jadrovej elektrárne Mochovce, ktorú realizuje talianska spoločnosť Enel.

  • Ostrá kritika ekológov a Európskeho parlamentu

Greenpeace však tvrdí, že výber partnera pre tento obrí projekt nebol transparentný. Slovenský kabinet o hlavnom partnerovi projektu rozhodol vlani v decembri bez výberového konania.

Spôsob akým slovenská vláda vybrala strategického partnera pre tak nákladnú investíciu je ukážkou bezhlavého uprednostňovania jadrovej energetiky zo strany Roberta Fica,“ uviedla v tlačovej správe energetická aktivistka slovenskej pobočky Greenpeace Andrea Zlatňanská. Greenpeace v tejto súvislosti podala sťažnosť u Európskej komisii.

K ostrej kritike sa dnes pripojil aj český zástupca Greenpeace Jan Beránek, keď zasadanie Európskeho jadrového fóra označil za „cirkus“, v ktorom nedostávajú priestor odporcovia jadra. Ďalej uviedol, že na protest proti spôsobu, akým sa vedie diskusia, fórum opustili štyri ekologické organizácie a žiadal vysvetlenie „netransparentného“ výberu partnera pre slovenskú jadrovú elektráreň. (Po tom, čo Beránek začal rozdávať tlačové vyhlásenie Greenpeace ho museli umravňovať organizátori.)

Zástupcovia oboch vlád a energetických spoločností však odmietali akékoľvek pochybnosti s tým, že všetko podľa nich prebehlo v súlade so zákonom. Podľa Jána Valka si kritici často neuvedomujú, že samotný výber partnera „nič nestojí“ a všetky technológie potrebné na výstavbu elektrárne budú potom samozrejme nakupované na základe tendrov.

Do kritikov atómového projektu sa ostro pustil premiér Robert Fico. „Uzavretie dvoch blokov jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice bolo nezmyselným politickým rozhodnutím. Neopieralo sa o žiadne odborné posudky,“ vyhlásil. „Postupovali sme v súlade s platným právom. Dnes nás obviňujú tí, ktorí zapríčinili energetickú tragédiu Slovenska.“

Martin Sedlák z Hnutia DUHA ohľadom jadrovej energetiky uviedol: „Je nepochopiteľné, že priemyselné odvetvie, ktoré sa chváli svojou vlastnou vyspelosťou, dokáže aj po viac ako 50 rokoch svojej existencie vyžadovať stále nové a nové štátne dotácie. Rozvoj obnoviteľných zdrojov a zvyšovanie energetickej efektivity obnáša podstatne menej rizika pre verejné financie ako investície do jadra.“

Ako upozornil Jan Beránek z Greenpeace, zástupcovia niektorých ekologických organizácií (okrem Greenpeace ešte Friends of Earth a Sortir du nucléaire) na protest proti obmedzenej otvorenosti diskusie opustili sály Kongresového centra.

Na to okamžite reagovala tlačovým vyhlásením hovorkyňa zelených poslancov v EP Rebecca Harmsová. V ňom uviedla, že fórum nie je skutočnou platformou pre diskusiu o jadre, pretože väčšina rečníkov sa vyberá z radov zástupcov energetiky a priemyslu (zástupcov neziskových organizácií majú v paneloch len dve percentá miest). „Zúčastnila som sa jadrového fóra trikrát a vždy som bola šokovaná mizivým zastúpením kritických hlasov voči jadru,“ uviedla Harmsová. Podľa nej tlačové konferencie takmer vždy slúžia na prezentáciu nových projektov atómových elektrární.

  • Renesancia jadra

Napriek protestom niektorých ekológov (ani oni nie sú v tejto otázke jednotní) začína o jadre ako relatívne lacnom a nízkouhlíkovom zdroji uvažovať čoraz viac zemí v Európe. Tento rok vo februári energetické firmy Enel (Taliansko) a EDF (Francúzsko) podpísali dohodu o výstavbe minimálne štyroch nových jadrových blokov na Apeninskom polostrove, ktoré by mali spustiť okolo roku 2020. S budovaním nových reaktorov počíta tiež Veľká Británia a s veľkou pravdepodobnosťou aj Nemecko (hlavne ak v jesenných voľbách vyhrá CDU-CSU, ktorá je jadru naklonená).

Pozície

Strana zelených (SZ) hodnotí výstavbu novej atómovej elektrárne ako "neprijateľný projekt a "ďalší netransparentný proces v nakladaní s verejnými prostriedkami".

"Neúmerne vysoké finančné prostriedky, ktoré by bolo potrebné investovať (odhad vlády je 6 mld EUR), by mohli pri investovaní do obnoviteľných zdrojov energie nielen znížiť energetickú závislosť Slovenska hlavne na Rusku, ale i zabezpečiť tisícky udržateľných pracovných miest v rôznych regiónoch Slovenska", uvádazjú v stanovisku zelení. "Hlavne využitie biomasy a slnečnej energie má na Slovensku veľký potenciál, ktorý môže vytvoriť množstvo zelených pracovných príležitostí v poľnohospodárstve, výrobe i v samotnom spracovaní biomasy". 

Líder eurokandidátky HZDS Sergej Kozlík sa v rozhovore pre Euractiv.sk vyjadril, že "je absurdné, že jedna malá krajina, ktorá má stihomam z atómovej energie dokázala presadiť odstavenie dvoch reaktorov Jaslovských Bohuníc". Podľa jeho slov je možné, že "behom 10 až 15 rokov sa ako veľký ekonomický celok dostaneme do energetickej nedostatočnosti a budeme musieť veľmi ozlomkrk tieto problémy riešiť".