Komisia schválila Litve jadrovú elektráreň s podmienkami

Litovské ministerstvo pre energiu vo svojom tlačovom stanovisku zdôraznilo, že jadrová elektráreň Visaginas je prvým energetickým projektom v baltickom regióne. Budú na ňom pracovať tri národné energetické spoločnosti a strategický investor Hitachi spolu s poskytovateľom technológií Hitachi-GE.

Rozhodnutie Európskej komisie z 8. júna povoľuje jadrovým energetickým projektom požiadať o finančnú pomoc z EÚ, napríklad od EURATOM alebo Európskej investičnej banky (EIB). Stanovisko tiež potvrdzuje, že cieľom projektu je naplnenie primárneho energetického plánu krajiny – úplná energetická nezávislosť do roku 2020.

EK nebude financovať ani finančne podporovať produkciu jadrovej energie v Litve, ani inde v EÚ. Nevylúčila však pôžičku od EIB. Komisia sa tiež jasne vyjadrila, že jadrové projekty nemajú status projektov európskeho záujmu.

Elektráreň Visaginas sa má stavať namiesto sovietskej Ignaliny, ktorá bola odstavená v roku 2009. Visaginas bude vybavená bezpečnejším ABWR reaktorom Hitachi-GE, čo je jediný jadrový reaktor tretej generácie. Dohoda s Hitachi bola uzavretá 30. marca.

Ruská konkurencia

Jedna veta v rozhodnutí Komisie však môže spôsobiť problémy. Hovorí, že fungovanie elektrárne Visaginas nesmie byť stratové. V regióne sa pritom chystá výstavba ďalších elektrární.

Bielorusko údajne plánuje postaviť jadrovú elektráreň s ruskou technológiou v Astravieci, čo je len 50 km od Vilniusu. Agentúry informovali, že Rusko bude dokonca financovať výstavbu. Zmluva by mala byť podpísaná tento mesiac. Informovala o tom bieloruská tlač.

Navyše Rusko začalo nedávno stavať jadrovú elektráreň v Kaliningrade, na hraniciach s Litvou. Tento projekt je jasným konkurentom Visaginasu. Podľa ruskej jadrovej korporácie Rosatom bude 49 % akcií Kaliningradskej elektrárne ponúknutých európskym spoločnostiam a vytvorí sa tak prvá ruská jadrová elektráreň so zahraničnou účasťou.

Technológia v elektrárni Visaginas bude založená na reaktoroch ABWR s výkonom 1340MW. Celkové náklady na výstavbu, ktorá začne v roku 2015 sa odhadujú na 5 miliárd eur. Komerčné operácie sa začnú v rokoch 2020-2022.

Podľa prístupných údajov bude mať Kalingradská elektráreň dva VVER-1200 vodné reaktory, každý s výkonom 1150MW. Prvý reaktor by mal byť funkčný v roku 2017 a druhý v roku 2018. Cena je 6,8 miliardy eur.

Litva má z ruských plánov na budovanie jadrových zariadení v blízkom susedstve obavy. Rusko tvrdí, že Vilniusu poskytlo odpovede. Poradca litovskej prezidentky  Dalie Grybauskaitė Darius Semaška nedávno vyhlásil, sa tak nestalo.