Nemecko: Spor o jadrové elektrárne sa stupňuje

Jadrová elektráreň, zdroj: flickr, autor: C. Tyson Photography

Nemeckí kresťanskí demokrati (CDU) žiadajú výraznejšie predĺženie činnosti jadrových elektrární. Vo vláde tak vznikol vnútorný konflikt. Minister životného prostredia Norbert Röttgen preferuje predĺženie len o 8 rokov, CDU navrhuje v priemere o 14 rokov.

„Buď je Röttgen príliš slabý, aby sa presadil proti zástancom jadra vo vlastnej strane, alebo je návrat k jadrovej energii jeho osobným cieľom, a to napriek jeho vyhláseniam,“ cituje The Local bývaléno ministra životného prostredia a lídra opozičných Sociálnych demokratov (SPD) Sigmara Gabriela.

Kresťanskí demokrati argumentujú ekonomickou výhodnosťou pri postupnom prechode na zelenú energiu. Vo svojich radoch však tiež nie sú jednotní. Napríklad premiér spolkovej republiky Sársko Peter Müller spochybňuje dôvody pre dlhšie predlžovanie.

Okrem SPD prichádzajú negatívne hlasy aj zo Strany zelených. Jej predsedníčka Claudia Roth vyhlásila, že vládnu koalíciu čaká „veľmi horúca jeseň“, ak sa pokúsia o 14-ročné predĺženie. Podľa jej slov by to znamenalo mnoho protestov v uliciach a výrazne ovplyvnilo voľby v roku 2011.