Rusko chce aj naďalej zastrašovať

Návrh novej vojenskej doktríny Ruska nazvaný „Nová tvár ruských ozbrojených síl do roku 2030“ by mal poznať svoju definitívnu podobu do konca roka 2008. Už teraz sú však známe niektoré základné myšlienky.

Podobne ako ktorákoľvek iná bezpečnostná koncepcia, aj nový ruský návrh pozostáva z dvoch častí – definovania aktuálneho bezpečnostného prostredia a odpoveď na ne. V prípade Kremľa ide o snahu zmodernizovať armádu, spraviť ju opäť plne bojaschopnou. Novinkou má byť využívanie nanotechnológií a iných moderných technológií, ktoré umožnia ozbrojeným silám operovať aj v priestore vesmíru.

Uholným kameňom ruskej národnej bezpečnosti by mali počas nasledujúcich dvoch dekád zostať jadrové zbrane, informuje tlačová agentúra RIA Novosti. Snahou je posilniť kompletnú triádu, teda schopnosť odpaľovať nosiče s jadrovou náložou zo zeme, z mora a zo vzduchu. Základnou zbraňou vo výzbroji budú rakety Topol-M (SS-27), s ktorých inštaláciou Rusko začalo v uplynulých rokoch. Kremeľ by rád sprevádzkoval každý rok 3-4 nové pozemné raketové odpaľovače. Súčasne by mal každý rok pribudnúť aspoň jeden strategický bombardér Tu-160, aby počet plne vyzbrojených kusov dosiahol tridsať. Námorná časť triády by mala byť kompletne obnovená do roku 2016.

RIA novosti uzatvára, že snahou Ruska je byť vojensky prítomné v svojom regióne a v arktickej oblasti.