Švédsko mení názor na jadrovú energiu

Foto: www.mmisso.com

Švédsko ruší 30-ročný zákaz výstavby nových jadrových elektrární. Vláda včera (22.3.) predstavila návrh zákona, ktorý dá opäť zelenú jadrovej energii. Jeho zámerom je však iba zachovanie súčasných kapacít modernizáciou, nie ich rozširovanie. Vláda chce nahradiť 10 starých modelov, ktoré dnes vyrábajú približne 40 percent elektrickej energie.

„Chceme, aby bolo jasné, že jadrový priemysel musí prevziať plnú zodpovednosť a všetky náklady v prípade najhoršieho; ak by došlo k reálnej nehode,“ vyhlásil pre Reuters Andreas Carlgren, švédsky minister životného prostredia, ktorého ministerstvo návrh zákona predstavilo.

Ak zákon schváli parlament, výrobcovia elektrickej elektrárne budú môcť inštalovať nové jadrové reaktory len ako náhradu za staré, ktoré sa vyradia z prevádzky. Schválenie návrhu však nebude jednoduché; rebelujúca časť koaličných poslancov sa v hlasovaní môže spojiť s protijadrovou opozíciou.

„Takže, nechceme viac reaktorov ako desať, ktoré máme teraz. V priebehu desiatich rokov by sa mohlo investovať do jedného alebo dvoch z nich,“ doplnil Carlgren.

„Pre mňa je to vec zodpovednosti – otázka bezpečnosti,“ vyhlásila Eva Selin Lindgren, jedna z rebelujúcich koaličných poslancov. Poukázala pri tom na riziká, ktoré sa spájajú s inštaláciou jadrových zariadení a skladovaním jadrových materiálov.

Jadro vstupuje do predvolebnej kampane

Na konci leta (19.9.) sa vo Švédsku uskutočnia parlamentné voľby. Možno preto očakávať, že otázka nahrádzania starých reaktorov novými sa stane jednou z ústredných tém volebnej kampane.

Líderka sociálnych demokratov Mona Sahlin chce po voľbách zostavovať vládu spoločne so Zelenými a ex-komunistickou Ľavicovou stranou. Všetky tri strany spája odpor voči rozvoju jadrovej energii a nesúhlas s výstavbou nových reaktorov. Na druhej strane, časť socialistov, najmä odbory, sú za výmenu 10 starých reaktorov za nové.

„Jadrová energia sa pravdepodobne stane jednou zo štyroch alebo piatich tém v týchto voľbách,“ predpokladá pre Reuters Folke Johansson, profesor politológie na Gothenburg University. Dopĺňa však, že jadro „sa nestane dominantnou“ témou.

„Jadrová energia bola veľmi kontroverznou na konci 70. a v 80. rokoch – jedna vláda kvôli tejto téme padla,“ hovorí Johansson. Dnes však prieskumy verejnej mienky naznačujú, že väčšina obyvateľov Švédska je jadru skôr naklonená.

V marcovom prieskume označilo 26 percent obyvateľov Švédska jadro za najlepší zdroj energie, pokiaľ ide o ochranu životného prostredia a tvorbu nových pracovných miest. V rovnakom prieskume získala veterná energia sympatie 21 percent  respondentov, vodná energia 18 percent.

Príležitosť pre podnikanie a viac zodpovednosti

„Je to pre nás príležitosť rozvíjať naše jadrové aktivity, preto si myslíme, že zákon je dobrým krokom,“ vyhlásil Mats Ladeborn, riaditeľ jadrovej divízie spoločnosti Vattenfall. „Uskutočňujeme najväčšiu modernizáciu v jadrovej histórii Švédska,“ doplnil.

Švédsko má spolu tri jadrové elektrárne – Forsmark, Ringhals a Oskarhamn. Spoločne poskytujú výkon približne 9.300 MW. Niektoré reaktory sa v zime odstavili, pretože operátori E.ON, Vattenfall a Fortum realizovali opatrenia na posilnenie kapacít, bezpečnostných štandardov a technologickú modernizáciu. Čas na modernizáciu sa neočakávane predĺžil, čo spôsobilo nárast ceny elektrickej energie na 134,80 eur za MWh, čo je štyrikrát viac ako bola priemerná cena za rok 2009.

Zákon okrem podnikateľskej príležitosti znamená i presun zodpovednosti na prevádzkovateľov jadrových elektrární v prípade nehody. Ak by došlo k havárii, elektrárne musia znášať náklady za škody až do výšky takmer 313 mil. eur. V prípade vyšších nákladov štát zaplatí škody nad danú sumu v rovnakej maximálnej výške.

Nový zákon tiež kladie vyššie nároky na mieru garantovaného ručenia prevádzkovateľom jadrových elektrární; súčasná výška ručenia sa zdvihne na 1,25 mld. eur.

EurActiv/Reuters