Vydá sa Holandsko jadrovou cestou?

“Postavíte jadrovú elektráreň alebo budete dovážať energiu vyrobenú z jadra vo Francúzsku, čo je to, čo robíme teraz?”, položila si otázku Maria van der Hoeven, holandská ministerka hospodárstva. Ako ďalej informuje denník Financial Times, ministerka dodala: “Podľa môjho názoru bude dosiahnutie čistej energetiky do roku 2050 veľmi náročné, ak sa nevyužije [potenciál] jadra.”

Holandsko sa ministerkinými slovami prihlásilo ku krajinám EÚ, ktoré vyjadrili podporu jadrovej energetike. Prijatie definitívneho rozhodnutia sa očakáva do konca funkčného obdobia súčasnej vlády.

Impulzom pre prehodnotenie energetickej skladby krajiny je prílišná závislosť hospodárstva na zemnom plyne. V súčasnosti sa jeho spaľovaním vyrába 61% elektrickej energie, pričom dopyt po surovine neustále rastie.

FT uzatvára, že kroky Holandska sú v súlade s celkovým európskym trendom postupného prehodnocovania významu jadrovej energetiky:

  • Angela Merkelová sľúbila, že ak bude znovuzvolená, predĺži životnosť viacerých jadrových reaktorov aj napriek rozhodnutiu Bundestagu z roku 2000, podľa ktorého by mala byť jadrová energia úplne vylúčená zo skladby do roku 2030.
  • Švédsko predĺžilo konečný termín pre uzatvorenie poslednej jadrovej inštalácie namiesto pôvodného dátumu 2010 na horizont do roku 2035.
  • Rusko, ktoré je najväčším producentom zemného plynu, oznámilo, že počas nasledujúcich 12 rokov postaví 26 nových jadrových elektrátní.
  • Veľká Británia sa dohodla s Francúzskom na výstavbe štyroch nových elektrární na Britských ostrovoch (EurActiv 27/03/08).
  • Európska komisia a zvlášť jej člen Andris Piebalgs hovoria o možnej podpore rozvoja jadrovej energetiky. Komisár sa necháva čoraz častejšie počuť, že energia z atómu je z hľadiska budúcnosti nevyhnutnosťou (EurActiv 16/04/08).