Voľby 2020: Čo chcú strany dosiahnuť v energetike a klíme? (INFOGRAFIKA)

VOĽBY 2020 | Väčšina politických síl chce vyššie tempo obnovy budov a nové nástroje pre boj proti energetickej chudobe.

Pred februárovými parlamentnými voľbami dosahujú slovenské politické strany a hnutia jednoznačnú zhodu na rozvoji obnoviteľných zdrojov a dostavbe jadrovej elektrárne Mochovce. Nejednotný názor majú na záväzok dosiahnuť uhlíkovú neutralitu v roku 2050, zavedenie uhlíkového cla na hraniciach EÚ, zemný plyn ako prechodný zdroj a na vyššie tempo obnovy budov. Názorový konflikt majú strany a hnutia v otázke dotačnej schémy pre výmenu kotlov, nového jadrového zdroja a boja proti energetickej chudobe.

EURACTIV.sk si dal za cieľ analyzovať postoje tých strán a hnutí, ktoré majú v posledných dvoch prieskumoch verejnej mienky od agentúr Fokus (zverejnených 26 januára 202016. januára 2020) a AKO (zverejnených 10. januára 202026. novembra 2019) volebné preferencie na úrovni aspoň päť percent a teda majú šancu na zastúpenie v Národnej rade SR. Portál pritom vychádzal z programov strán a hnutí, z pološtruktúrovaných rozhovorov s gestormi pre energetiku a klímu v jednotlivých stranách a hnutiach, ktorí v nadchádzajúcich voľbách aj kandidujú, prípadne z emailovej komunikácie s nimi. Uvedené názory konfrontoval s prieskumom zelených organizácií Klimatický dotazník 2020 z 22. januára 2020. Obmedzené množstvo informácií má EURACTIV.sk o postojoch SNS, ktorá síce zverejnila program, ale ani po opakovanom urgovaní neodpovedala na zaslané otázky. Kotlebovci – ĽSNS nezverejnili program, ani neodpovedali na otázky EURACTIV.sk. V analýze preto ich názory nie sú zohľadnené. Celá analýza je k dispozícii tu.

Slovenskú opozíciu rozdeľuje názor na jadrovú energiu aj zemný plyn

VOĽBY 2020 | Koaličné a opozičné strany sa zhodujú na rozvoji obnoviteľných zdrojov a dostavbe jadrovej elektrárne Mochovce. Rozdeľuje ich názor na budúcnosť jadrovej energie a dotácií na výmenu kotlov. Proti energetickej chudobe chcú bojovať, väčšine však chýba konkrétna predstava.