Cena emisných povoleniek útočí na historický rekord, dvíha cenu elektriny

Spaľovňa odpadu pri Prahe. [EPA-EFE/Martin Divisek]

Poľsko chcelo zabrániť rastu koncových cien energií kompenzáciami pre ich dodávateľov. Teraz mu hrozí právne konanie pre nepovolenú štátnu pomoc.

Cena jednej tony CO2 v Systéme Európskej únie pre obchodovanie s emisiami (EÚ ETS) môže v tomto roku dosiahnuť až 27 eur. V roku 2020 to môže byť takmer 33 eur. Prognózu urobila minulý týždeň agentúra Reuters na základe vyjadrení viacerých analytikov.

Rastúce ceny emisií zvyšujú náklady elektrárňam a priemyselným prevádzkam, ktoré vypúšťajú CO2. To sa prejavuje vo zvyšujúcich sa veľkoobchodných aj maloobchodných cenách energií.

Niektoré európske vlády to vedie k politicky motivovaným snahám obmedziť rast cien, pričom sa však môžu dostať do sporu s Európskou komisiou ohľadom nepovolenej štátnej pomoci. To je prípad Poľska.

Nový rekord v budúcom roku?

Pred dvoma rokmi stála emisná povolenka len päť eur, pred rokom už osem eur. Vo štvrtok 17. januára bola jej cena podľa portálu Markets Insider 23,55 eur.

EÚ v roku 2019: Ukáže sa cena boja proti plastom a emisiám

Na základe novej európskej legislatívy sa členské štáty vrátane Slovenska púšťajú do zápasu s plastovým odpadom, špinavým ovzduším a emisiami. Ten budú sprevádzať vyššie ceny výrobkov a energií, ale aj väčší dôraz na elektromobilitu.

Ak sa cena dostane nad 31 eur, dosiahne nový historický rekord. Od spustenia EÚ ETS v roku 2005 dosiahla hranicu 30 eur dvakrát: v apríli 2006 a v júli 2008.

Analytici oslovení Reuters odhadujú, že najbližšie sa to môže zopakovať v priebehu roka 2020. Nie je však nepravdepodobné, že sa to stane aj skôr. Analytici svoje prognózy pravidelne prehodnocujú. Predpovede pre budúce roky z januára 2019 boli o približne 20 percent vyššie ako tie z októbra 2019.

Faktory: nová legislatíva a brexit

Nárast cien povoleniek pripisujú analytici reforme EÚ ETS z minulého roka. V snahe zefektívniť svoj hlavný nástroj pre znižovanie emisií sa Únia dohodla na stiahnutí časti povoleniek z trhu. Tento mechanizmus – trhová stabilizačná rezerva – je účinný od tohto roka.

V rámci prípravy na vyššie ceny však prevádzky povolenky nakupovali vopred, zvýšený dopyt sa však už začal premietať do vyšších cien. K tomu treba pripočítať špekulantov, ktorí chceli zarobiť na rastúcej cene.

Opačný, hoci len krátkodobý efekt môže mať na trh neriadený brexit. „Ak Spojené kráľovstvo napokon opustí EÚ bez dohody, zastaví sa tým jeho účasť na EÚ ETS,“ povedali pre Reuters analytici z Refinitiv. Britské prevádzky by potom mohli chcieť nakúpené povolenky rýchlo predať, čím by sa zvýšila ponuka a klesli ceny v Únii.

Ceny elektriny v Európe rastú

Zvyšujúce sa ceny CO2 boli vlani hlavným faktorom rastu cien elektriny na kľúčových trhoch s elektrinou – nemeckom, francúzskom, talianskom a španielskom, napísala v decembri agentúra Platts. V roku 2018 stála jedna megawatthodina priemerne 54 eur. V roku 2016 to bolo len 37 eur.

Ceny elektriny zostanú v Európe regulované aj vďaka žltým vestám

Členské štáty sa s europoslancami dohodli na novej legislatíve o trhu s elektrinou. Ponechajú si právomoc upravovať ceny, Poľsko môže ďalej dotovať uhoľné elektrárne.

Keď v decembri slovenský Úrad pre reguláciu sieťových odvetví určoval maximálne regulované ceny elektriny, plynu a tepla na tento rok, aj on sa odvolal na rastúce ceny komodít na burzách. V prípade elektriny to bolo 27,44 percenta, plynu 24,18 percent a v prípade emisných povoleniek 222 percent.

Pre tento rok Platts odhaduje na štyroch trhoch priemernú cenu 58 eur. Rast cien môžu tento rok brzdiť lacnejšie suroviny – v Európe sa očakáva mierny pokles ceny zemného plynu a uhlia.

Politické tlaky na ceny v Poľsku

Kým na Slovensku či v Nemecku sa maloobchodné ceny elektriny v tomto roku zvýšia, v Poľsku môžu zostať stabilné. Dolná komora parlamentu na konci decembra schválila zákon, ktorý by kompenzoval distribučné spoločnosti. V roku, kedy si Poliaci budú voliť europoslancov a poslancov chce vládna väčšina zabrániť rastu cien elektriny.

Poľskí dodávatelia ich na tento rok navrhli zvýšiť až o 30 percent. Dôvodom je nárast cien emisných povoleniek a uhlia. Poľsko čerpá viac ako 80 spotrebovanej elektriny z uhoľných elektrární.

Európska komisia sa však už podľa Reuters vyjadrila, že bude musieť preveriť, či poľský zákon nie je nepovolenou štátnou pomocou. Krajiny si musia od Komisie vypýtať povolenie na štátnu pomoc vopred. Inak čelia hrozbe právneho konania, ktorého výsledkom môže byť vrátenie pomoci štátu.