Cesta do Cancúnu vedie i cez Brusel

Foto: Flickr / Aaron Sneddon Scottish Press Photographer

Na záver roka 2010 by sa svet mal dohodnúť na konkrétnych politických krokoch, ktoré by mali mať právny charakter. Tak to vyhlásil včera (15.3.) v Bruseli mexický minister životného prostredia Juan Rafael Elvira Quesada, ktorého krajina v tomto roku hostí klimatické rokovania COP16.

Quesada pre novinárov doplnil, že v Cancúne by sa malo „uvažovať o právnom formáte rozhodnutí“. V nadväznosti na tento cieľ absolvujú mexickí predstavitelia v nasledujúcich mesiacoch sériu pracovných ciest, aby o tom hovorili s inými krajinami sveta. Minister pred návštevou Bruselu absolvoval cestu do Indie, v júni sa stretne s ministrami 56 afrických krajín.

Mexický minister sa včera stretol s ministrami životného prostredia EÚ. Témou debaty boli očakávania EÚ od COP16 v decembri v Mexiku, ktoré právne nadviaže na nie celkom vydarený kodanský klimatických summit COP15 (december 2009).

Klimatická komisárka EÚ Connie Hedegaard sa nedávno vyjadrila, že podľa nej sa právne záväzná dohoda v Mexiku nedosiahne. Podobný názor má i mexický minister, no na druhej strane očakáva, že v Cancúne sa prijmú také politické rozhodnutia, ktoré budú mať praktický rozmer a právnu podobu.

Mexiko ponúkne svetu „veľmi otvorený proces“, ktorý nevylúči žiadnu krajinu. Proces by mal zohľadniť najmä potreby rozvíjajúcich sa chudobných krajín. Do toho času je však potrebné začať uskutočňovať sľuby, ktoré padli v Kodani, medzi nimi najmä plán pre obdobie 2010 – 2013, ktorý hovorí o urýchlenom investovaní do niektorých klimatických projektov. Riešiť treba tiež otázku odlesňovania a degradácie lesov (REDD+).

Kjótsky protokol by mal zostať v platnosti tak dlho, pokiaľ sa svet nedohodne na jeho nástupcovi, myslí si minister: „Musíme mať na mysli, že pre rozvíjajúce sa krajiny je prítomnosť Kjótskeho protokolu veľmi dôležitá.“