Čína nechce, aby znižovanie emisií ohrozilo spôsob života jej obyvateľov

Projekt prenosu jednosmerného prúdu Baihetan-Jiangsu má pomôcť spojiť západ a východ Číny beží, čo podporí rozsiahlu optimalizáciu energie z obnoviteľných zdrojov. [EPA-EFE/Alex Plavevski]

Čína má v oblasti klímy vysoké ambície, ktoré nebude jednoduché zrealizovať. Nemali by ísť však na úkor energetickej či potravinovej bezpečnosti a „normálneho života“ bežných ľudí, povedal  čínsky prezident Si Ťin-pching. Opatrnejší prístup ku klimatickým otázkam mohlo zapríčiniť spomalenie čínskej ekonomiky.

Čína, ktorá produkuje najviac emisií skleníkových plynov na svete, je podľa Guardianu pod tlakom, aby bola ambicióznejšia v znižovaní emisií a prijala radikálnejšie opatrenia na riešenie globálneho otepľovania. Aby krajina ukázala svoje odhodlanie prispieť k boju proti zmene klímy, posledné dva roky sa oznámila viaceré záväzky.

Peking sa však teraz bojí o zamestnanosť a rast, keďže ekonomika v dôsledku koronakrízy spomaľuje. Obavy posilňuje aj fakt, že koncom roka 2022 sa pripravuje na zasadnutie komunistickej strany, ktoré by malo priniesť predĺženie vlády súčasného prezidenta Si Ťin-pchinga.

Čína nesúhlasí s uhlíkovým clom Únie

Čínsky prezident Si Ťin-pching rázne odmieta plán Európskej únie zaviesť uhlíkové clo. Krajina pritom plánuje dosiahnuť strop svojich emisií do roku 2030 a uhlíkovú neutralitu do roku 2060.

Zmena má byť postupná

Si Ťin-pching v pondelok povedal lídrom komunistickej strany, že Čína potrebuje „prekonať predstavu rýchleho úspechu“ a zvoliť radšej postupné kroky. „Znižovanie emisií nie je o znižovaní produktivity a tiež to neznamená, že by Čína úplne zastavila produkciu emisií,“ citovala ho štátna tlačová agentúra Xinhua.

„Musíme sa držať plánovu a zaistiť energetickú bezpečnosť, bezpečnosť priemyselného dodávateľského reťazca a potravinovú bezpečnosť a súčasne znižovať emisie uhlíka,“ povedal Si.

Varoval tiež pred príliš rýchlou dekarbonizáciou v štýle kampane a zasadzoval sa za koordinované vnútroštátne opatrenia. „(Mali by sme) zvážiť realitu regionálnych zdrojov a rozmiestnenia priemyslu (… ) a vyhnúť sa  uniformným krokom a univerzálnym riešeniam,“ dodal.

Opatrný tón sa podľa hlavného analytika Refinitiv v Nórsku Yana Qina, objavil už koncom minulého roka, keď Čína zažila náhly nedostatok energie, ktorý postihol milióny domácností. „V praxi to znamená, že sa prijali menšie obmedzenia na fosílne palivá. Napríklad politickým cieľom v 14. päťročnom pláne je len obmedziť rast spotreby uhlia,“ poukazuje na priame dôsledky Qin.

Podľa neho to však neznamená, že Peking porušuje svoje sľuby. „Skutočnosť, že sa o tejto téme hovorilo na prvom tohtoročnom zasadnutí politbyra, naznačuje, že najvyššie vedenie sa drží svojich sľubov,“ povedal. „Prezident ov odkaz sa dá interpretovať tak, že je to stále dôležité, ale buďme pevní a neponáhľajme sa za výsledkami,” dodáva analytik.

Na zasadnutí koncom minulého roka, čínski politici zdôrazňovali, že Čína bude v roku 2022 „uprednostňovať stabilitu”. To ukazuje rozsah obáv vlády o vývoj ekonomiky, ktorá je druhá najväčšie na svete.

Tento prístup sa už začal premietať do tvorby politiky. Hlavný inžinier ministerstva ekológie a životného prostredia Zhang Bo povedal novinárom, že Čína nestanoví prísne ciele pre miestne vlády v oblasti kvality vody. Namiesto toho ich povzbudí, aby ťažili z predchádzajúcich pokrokov.

Čína zavádza vlastný systém obchodovania s emisiami

Obchod s emisiami má Číne pomôcť dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2060. Jej spotreba uhlia však stále stúpa.

Záväzok z COP26

Keďže dodávky energie sú stále veľkým problémom po výpadku výroby minulý rok, Si tiež povedal lídrom strany, že „postupné stiahnutie konvenčných zdrojov energie musí byť založené na bezpečnom a spoľahlivom nahradení novými zdrojmi“.

Čína prisľúbila, že urýchli prechod na obnoviteľné zdroje. Spotrebu uhlia, ktorý je hlavným zdrojom oxidu uhličitého, chce však začať znižovať až po roku 2025.

Jej štátna plánovacia agentúra tiež v decembri uviedla, že uvoľní všeobecné obmedzenia spotreby energie, aby zabezpečila environmentálne ciele. nenarušil rast.

V novembri na summite Cop26  Čína a Spojené štáty oznámili prekvapivý plán spolupracovať  na znižovaní emisií skleníkových plynov v rozhodujúcom období do roku 2030. Dvaja najväčší producenti emisií na svete zverejnili spoločnú deklaráciu, podľa ktorej budú úzko spolupracovať v niektorých špecifických oblastiach, ako je zníženie metánu, silného skleníkového plynu, a emisií z dopravy, energetiky a priemyslu.

Prekvapenie v Glasgowe: Čína a Spojené štáty zrýchlia znižovanie emisií ešte v tomto desaťročí

Dvaja najväčší producenti emisií na svete spoločne na klimatickom summite OSN  vyhlásili, že posilnia klimatické opatrenia a urýchlia znižovanie emisií v tomto desaťročí.

Partner