EURACTIV Podcast | Ekológia pred eurovoľbami rezonuje u štyroch z piatich voličov

EURACTIV Podcast

V porovnaní s inými krajinami sa nezdá, že by fenomén globálneho otepľovania nachádzal odozvu u ľudí na Slovensku. Dvadsať percent potenciálnych slovenských voličov však považuje ekologické témy za veľmi dôležité.

Ako veľmi zaujíma slovenských voličov životné prostredie v kampani pred eurovoľbami? Ako reagujú kandidáti na europoslancov? Odpovede prinášajú dva unikátne prieskumy, na ktorých sa podieľala Slovenská klimatická iniciatíva (SKI). Prvý prieskum o preferenciách ľudí uskutočnila spoločnosť Ipsos MORI Observer pre Európsku klimatickú nadáciu v januári 2019, pričom k príprave prispela aj SKI. Tá tiež urobila prieskum o názoroch politických strán kandidujúcich v eurovoľbách.

Výsledky oboch prieskumov boli predstavené na podujatí „Eurovoľby a klimatické otázky: Čo chcú slovenskí voliči a čo kandidáti na europoslancov?“, ktoré zorganizovala 30. apríla 2019 SKI v spolupráci so Zastúpením Európskej komisie na Slovensku (ZEK). Zistenia sondáží prezentoval Peter Robl, predseda Správnej rady Budov pre budúcnosť, členskej organizácie SKI.

Lívia Vašáková, vedúca sekcie ekonomických analýz na ZEK, vysvetlila, aké sú pozície Európskej komisie v klimatických otázkach.

Podcast je dostupný na platformách:

Soundcloud

Apple podcasty

Google podcasty

Spotify

PodBean

Sticher

Tento podcast zachytáva prvú časť podujatia. Druhá časť podujatia, ktorou je diskusia s kandidátmi na europoslancov, vychádza ako samostatný podcast.